1600 éves múmia buktatta le a feleséggyilkost, de nem is akárhogyan - két duplacsavar is van a történetben
Olvass tovább...
Vajon eddig direkt vezettek minket félre a történelemkönyvek?
Amikor múmiákról hallunk, az egyiptomi fáraók jutnak eszünkbe. Azonban a legrégebbi múmiák nem Egyiptomból származnak, hanem Chiléből, az Atacama-sivatagból. A Chinchorro nép már 7000 évvel ezelőtt is mumifikálta halottaikat. A Chinchorro egy ősi part menti vadászó-gyűjtögető kultúra volt, akik Kr. e. 5450 körül telepedtek le Chile északi és Peru déli részén. Hamarosan új temetkezési szokást vezettek be: a száraz sivatagi homokban tartósították halottaikat.
[[cc]]
A chinchorro múmiák elkészítése eltért az egyiptomi módszertől. Eltávolították a bőrt és a belsőszerveket, majd kiszárították a testüregeket. A bőrt visszavarrták, a holttestet nádba, fókabőrbe vagy alpaka gyapjúba csomagolták. Az arcot agyaggal borították be, maszkot tettek rá, és emberi hajból készült parókát adtak rá. Végül eltemették a sivatagban, bízva a szárazságban.
Olvass tovább...
Az első chinchorro múmiát 1917-ben fedezték fel. A szénizotópos kormeghatározás kimutatta, hogy 7000 évesek. Azóta több száz múmiát találtak, építkezések során is. A Chinchorro múmiák Chilében örökségnek számítanak, a helyiek felelősséget éreznek a gondozásukért. Azonban az éghajlatváltozás veszélyezteti őket.
A szélsőséges időjárási események a felszínre hozzák a sírokat, a múmiák kiszáradnak, tönkremennek. A múzeumok túlzsúfoltak, a múmiák egy részét penész, rothadás, rovarok pusztítják.
A tárolásuk bonyolult, mert mindegyikük más-más körülményeket igényel. 2022-ben Arica mellett egy új, klimatizált múzeumot építettek a Chinchorro múmiáknak. Ez a létesítmény segíthet megőrizni a múlt ezen értékes emlékeit.
Forrás: Iflscience