A NASA tudósai végre megfejtették a Naprendszer nagy rejtélyét, fény derült a legritkábban kutatott bolygó, a Neptunusz titkára
Olvass tovább...
Beindult sok szóbeszéd, hogy a NASA küldetése akár még veszélyes is lehet, amivel földönkívüli anyag kerül a Földre.
Az OSIRIS-Rex az első amerikai űrszonda, amely mintát gyűjtött egy kisbolygóról, hogy aztán visszahozza a Földre. A kisbolygó, amelyet kiválasztottak, a Bennu volt, egy 500 méter átmérőjű, szénben gazdag égitest, amely a Földhöz hasonló pályán kering a Nap körül.
A Bennu azért volt érdekes a kutatók számára, mert úgy gondolták, hogy ősi anyagokat tartalmazhat, amelyek segíthetnek megérteni a Naprendszer és a bolygók kialakulását, illetve azt, hogyan kerültek a szerves molekulák a Földre a Naprendszer hajnalán. Sok szóbeszéd keringett, hogy a NASA küldetése miatt veszélyes anyagok is kerülhetnek a Földre, de ettől abszolút nem kell tartania senkinek, mivel nem egy X-akták epizódba fogunk csöppenni.
Olvass tovább...
Az űrszonda 2016. szeptember 9-én indult el a Kennedy Űrközpontból egy Atlas V hordozórakétával. 2017-ben a Föld gravitációját kihasználva pályára állt a Bennu felé. 2018. december 3-án érte el a kisbolygót, és megkezdte annak alapos megvizsgálását. Az űrszonda három kamerával, lézeres távmérővel, hőkamerával, spektrométerrel volt felszerelve, és röntgensugarakkal is képes volt vizsgálni a Bennu felszínét.
Az űrszonda több mint egy évig repült együtt a kisbolygóval, és több mint 4000 fotót készített róla. A felvételek alapján kiválasztották azt a helyet, ahonnan mintát akartak venni. Ez nem volt egyszerű feladat, mert a Bennu felszíne sokkal sziklásabb és egyenetlenebb volt, mint várták. Végül egy Nightingale nevű krátert választottak ki, amelynek átmérője csak 16 méter volt.
Olvass tovább...
Az OSIRIS-Rex 2020-ban sikeresen elérte a Bennu felszínét. A robotkar levegőt fújt ki egy palackból, ami felkavarta a talajt, és így mintát tudott gyűjteni belőle egy tartályba.
A mintavétel után az űrszonda elhagyta a Bennu térségét 2021 márciusában, és elindult hazafelé. A tervek szerint a 250 grammnyi anyag szeptember 24-én landolhat bolygónkon.
„Vissza fogunk menni a Naprendszer hajnalára”
– mondta Dante Lauretta, az Arizonai Egyetem munkatársa.