Felfoghatatlanul ősi dolgot találtak a Himalájában – sok kérdésre megadhatja a választ
Olvass tovább...
Ez is persze annak köszönhető, hogy mértéktelen minőségben szennyezzük a környezetünket.
Nagyon durva dolgot fedeztek fel először az emberi szívben és annak legbelső szöveteiben a tudósok - jött rá az IFLscience, amit legfrissebb cikkében publikált. Azt még nem tudják megállapítani, hogy ennek mi lesz az egészségügyi következménye, de az már biztos, hogy ennek a kiváltó oka egyedül azért hibáztatható, mert nem vigyáztunk a bolygónkra.
Olvass tovább...
Egy új tanulmányban a kínai Peking Anzhen Kórház tudósai szívsebészeten átesett 15 páciens szív szövetmintáit gyűjtötték össze, valamint elő- és utóoperációs vérmintákat is vettek. Különböző képalkotó technikákat használva a csapat "több ezer egyedi mikroműanyagdarabot talált a legtöbb szövetmintában" - áll a sajtóközleményben. Az már világos, hogy a műtét során mikroműanyagok kerültek a szervezetbe,
Az összes vérmintában mikroműanyagok voltak jelen. Az utóoperációs vérminták kisebb méretű mikroműanyagokat tartalmaztak, és változatosabb típusú műanyagokat. Ez utalhat arra, hogy néhány mikroműanyag bekerült a testbe a műtét során. A szövetminták közül a kutatók összesen kilenc műanyagtípust találtak öt szív szövet típusban. Néhány mikroműanyag nyilvánvalóan már a műtét előtt is jelen volt.
Olvass tovább...
A csapat mikroszkopikus részecskéket azonosított, ez egy olyan műanyag, amelyet gyakran használnak ütésálló alternatívának az üveg helyett. A mintában talált másik műanyag típusok közé tartozott a polietilén-tereftalát (amely széles körben használatos ruházatban és ételes tárolóedényekben) és a polivinil-klorid (amely elterjedt az építőiparban és az építkezéseken).
"Az in vivo mikroműanyagok észlelése aggasztó, és további tanulmányokra van szükség annak vizsgálatára, hogy hogyan jutnak be a mikroműanyagok a szív szöveteibe, valamint a mikroműanyagok hosszú távú prognózisra gyakorolt potenciális hatásaira"
- írják a tanulmány szerzői következtetésükben.
Mikroműanyagokat gyakorlatilag mindenhol megtaláltak a Föld környezetének minden zugában, az Antarktisz jégtől az északi-sarki hóig. Ráadásul a műanyagokat kevesebb mint egy évszázada kezdték tömegesen gyártani.