promotions.hu
Sötét mód
Keresés
Menü megnyitás
A NASA fantasztikus felfedezést tett, ami az emberiség jövőjére is hatással lehet
Borítókép:  Képünk illusztráció. Forrás: Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Megosztás
Másolás

Az űrverseny egyre csak gyorsul, a NASA pedig olyan bejelentést tett, amire régóta vártunk már.

Az USA, Kína, illetve a SpaceX és egyéb magán vállalatok által diktált egyre gyorsuló ütemű űrversenynek köszönhetően az emberiség minden korábbinál közelebb került ahhoz, hogy végre tartósan megvethesse a lábát egy másik égitesten is. Az Egyesült Államok Űrkutatási Hivatala pedig úgy tűnik, hogy nem lassít, sőt, legfrissebb bejelentésük szerint még sikerült eggyel magasabb fokozatba is kapcsolniuk.

A világegyetem keletkezését kutató James Webb űrtávcső és a Mars felszínét rendületlenül járó Perseverance küldetése is nagyon fontos tudományos szempontból, a fő hangsúly mostanában mégis a Holdon van. Az űrverseny valamennyi szereplője abban érdekelt, hogy minél hamarabb sikerüljön embert juttatni égi kísérőnk felszínére és tartós jelenlétünket biztosítandó állandó bázist létrehozni rajta.

Egy állandó emberi jelenlét mellett működő holdbázis létrehozása hatalmas mérnöki és tudományos kihívás, aminek három fő nehézsége van. Az első ezek közül a víz jelenléte, illetve kitermelhetősége. Erre a problémára az elmúlt hetek hírei alapján Kína már megtalálta a megoldást, hiszen apró üveggyöngyök formájában hatalmas mennyiségű tartalék áll a rendelkezésre kozmikus szomszédunkon. Már csak a kinyerés gazdaságos módját kell kitalálni, de ismerve a távol-keleti állam eltökéltségét, erre is hamarosan sor kerülhet.

A második kihívást eddig a bázis alapanyagául szolgáló építőanyag hiánya jelentette, de már ez sem sokáig. Az ázsiai űrnagyhatalom kidolgozott egy módszert arra, hogy robotok segítségével a hold porából téglákat készítsenek, majd azokból állítsák össze a majdani bázisokat.

Az utolsó elvi akadály az oxigénnel függ össze. A tartós emberi jelenléthez komoly mennyiségre van szükségünk belőle, ráadásul könnyen és gyorsan kitermelhető formában, hiszen a földről való odaszállítás rendkívül költséges és hosszadalmas lenne. A NASA legfrissebb, Independent által szemlézett közleménye alapján közel lehet a nagy áttörés.


A titok nyitja ebben az esetben is a holdporban rejlik. A Houstonban található NASA Johnson Űrközpont munkatársainak a világon elsőként sikerült vákumkörnyezetben, szimulált holdporból nagyteljesítményű lézer révén karbotermikus reakcióval oxigént kivonniuk. Ezzel nem pusztán a légzéshez, de még az űrjárművek hajtóanyagához elegendő mennyiséget is könnyedén elő lehet előállítani a jövőben.

Elmondásuk szerint a technológia készen áll az űrbéli tesztekre, így a 2025-ben induló Artemis küldetés során akár holdbéli körülmények között is kipróbálhatják az új eljárást. Amennyiben ez sikeres lesz, azzal valóban megnyílik az út a tartós emberi jelenlét irányába a Holdon. Beindulhat a bányászat és az űrturizmus, ebből pedig hosszabb távon az egész emberiség profitálhat.

Hasonló tartalmak
Galéria - Van képünk hozzá
Színes
Tech & Tudomány
Helyi Hírek
Időjárás