1500 éve lezárt egyiptomi koporsót tártak fel, a tudósokat is meglepte, amit benne találtak
Olvass tovább...
Ezeket a templomokat nem csak gyönyörű faragásaik miatt érdemes felkeresni, a belőlük előcsalható zene is mindenkit elvarázsol.
A távoli India nem csupán hatalmas kiterjedésű és lakosságú ország, hanem valóságos gyűjteménye a kulturális és építészeti csodáknak. A valódi mítoszok és legendák földje, ahol a távoli múltban gyökerező tudás nagyon jól megfér napjaink fejlett technológiájával. Az emberek nem véletlenül kötődnek erős szálakkal varázslatos múltjukhoz, mert elődjeik sok esetben olyan tudással rendelkeztek, amit még napjaink tudósai sem képesek megmagyarázni.
Az ősi indiai kultúra, legfőbbképpen a művészet, az építészet, a vallás, a zene, a tánc és a színház több ezer éves hagyományra tekint vissza. A lenyűgöző szépségű Tádzs Mahalt senkinek sem kell bemutatni. Ez az építészeti remekmű méltó módon fejezi ki művészeik és tervezőik zsenialitását, valamint az építtetője soha el nem halványuló, örök szerelmét elhunyt, szeretett felesége iránt. Akadnak azonban olyan műemlékek is az országban, amelyek ha nem is szebbek, de sokkal rejtélyesebb kialakításúak.
Olvass tovább...
Ezek közé tartozik az Earthy Mission által bemutatott, Hampi településen található Vittala templom is. Ez a pompás kialakítású épületegyüttes már első pillantásra képes elvarázsolni látogatóit, azonban az igazi varázslat itt szó szerint a részletekben rejlik. Az 500 éves, kőből emelt csoda nem véletlenül az UNESCO világörökség része, amit turisták ezrei keresnek fel minden évben.
Igazi különlegességét a SaReGaMa oszlopok jelentik. Ez a számunkra elsőre furcsán hangzó név a klasszikus indiai zenei skála négy hangját jelenti. A templomon belül található egy nyitott pavilon, amit valószínűleg zenére és táncra használtak régebben. A pavilont egy díszesen megmunkált oszlopsor övezi, amelynek fő elemeit indiai hangszerek stílusában alakították ki, illetve mindegyik fő oszlop mellett találhatunk 7 kisebbet, melyek ütögetés hatására a klasszikus indiai zenei skála 7 hangjának egyikét képesek „lejátszani”, ráadásul mind megfeleltethető egy-egy klasszikus ősi, ütős hangszernek.
Régóta izgatja már az emberek fantáziáját, vajon hogyan lehet képes erre egy kőből készült oszlop? A britek anno nem teketóriáztak sokat, kivágtak eredeti helyéről egy nagyobb és egy kisebb oszlopot, mert azt gyanították, hogy esetleg lyukak találhatóak az anyagon belül és ez magyarázza titkukat, azonban nem jártak sikerrel. Mindegyik oszlop tömör kőből készült, ráadásul magasságuk, átmérőjük és súlyuk is pontosan megegyezik.
Olvass tovább...
A következő, már tudományosabb igényű vizsgálatra 2007-ben került sor, amikor az Indira Gandhi Atomkutatási Központ kutatói roncsolásmentes technikák, például alacsony frekvenciájú ultrahangos és metallográfiai vizsgálat segítségével igyekeztek megfejteni az évszázados talányt. Ők sem jártak azonban több sikerrel. Annyit sikerült kimutatniuk, hogy az oszlopok tömörek és teljesen megegyező még az anyagszerkezetük is.
Nem csak itt találkozhatunk ilyesfajta titkokkal, hiszen Indiában több más szentélyben is hasonló megoldásokat alkalmaztak a páratlan tudású ősi építőmesterek. Van olyan hely, ahol a lépcsőkön lépkedve, az egyes lépcsőfokok adnak ki zenei hangokat, míg máshol egyes oszlopokat finoman megütögetve a szomszédos oszlopok valóságos harangjátékkal ajándékoznak meg bennünket. Nagyon úgy tűnik, hogy van még mit tanulnunk a régmúlt idők mestereitől.
Az alábbi videókban láthatjuk és hallhatjuk „működés közben” ezeket a páratlanul izgalmas kialakítású zenélő oszlopokat, illetve néhány még nem vizsgált ötletet is számba vesznek.