Az orosz invázió nem áll meg, Dél-Ukrajna lassan kipipálva, felkészül: Moldova
Olvass tovább...
A TikTok lett az a platform, ahol rengeteg megtévesztő videó kering az ukrajnai háborúról.
A leginkább fiatalok által használt alkalmazás folyamatosan küzd a hamis videók ellen, de a NewsGuard weboldal vizsgálata szerint az új felhasználók a csatlakozást követő 40 percen belül hamis tartalommal találkoznak az orosz-ukrán háborúról.
A háború korai napjaitól kezdve a hamis élő közvetítések hozták a legtöbb megtekintést a TikTokon. A recept egyszerű: a felhasználó talál egy drámai videót egy régi konfliktusról vagy valamilyen katonai gyakorlatról, alászinkronizál valamilyen hamis információt, majd elindítja, mintha élőben jelentkezne be, közben pedig adományokat kér a háború miatt.
Olvass tovább...
Az egyik ilyen fiókot március közepéig közel 30 millióan nézték meg. Három kivételével az addigi élő közvetítések rövid klipek voltak egy régi ukrán katonai kiképzésről készült YouTube-videóból, még 2017-ből.
A legtöbb hamis élő közvetítés könnyen megtalálható olyan népszerű hashtagek alatt, mint például #Ukraine vagy #UkraineWar.
A másik gyakori átverés pedig a katonai játékokból érkezik. A grafikák már egyre valósághűbbek, így sokszor használják fel őket megtévesztésre. A videojátékokból, például az Arma 3-ból és a Call of Dutyból származó jelenetek elárasztották a TikTokot. A hamis légi csaták, köztük a vadászgépek lelövését bemutató felvételek különösen népszerűnek bizonyultak. De háborús filmekből, tévésorozatokból is felturbózzák az akciót.
Ezenkívül gyakoriak még a régi katonai konfliktusokból származó videók, például líbiai, szíriai és csecsenföldi harcokról készültek, amiket úgy adnak el, mintha frissek lennének.
Bár a TikTok is együttműködik független tényellenőrzőkkel, jelenleg is rengeteg hamis videó kering a platformon, ezért érdemes óvatosan kezelni az ott megjelent anyagokat.
TikTok’s platform design makes spreading misinformation about Ukraine easy. Just use an old audio. The audio used here is a year old.
— Abbie Richards (@abbieasr) February 28, 2022
Caption says “join live” because livestreams are profitable. There’s been a surge of fake Ukraine livestreams raking in donations on TikTok. pic.twitter.com/sJaqN5nUhp
Olvass tovább...