Stendhal-szindróma: a művészet szépsége beteggé tesz bennünket?
Olvass tovább...
A jelenséget Mariko Aokiról nevezték el, aki 1985-ben először jegyete fel a könyvesboltban szerzett furcsa tapasztalatait.
„Nem tudom, miért, de körülbelül két-három évvel ezelőtt észrevettem, hogy amikor egy könyvesboltba lépek, késztetés érzek a kakilásra”
– írta Mariko Aoki, aki 29 éves korában egy folyóiratba küldte el először az észrevételeit. A furcsa jelenség meglehetősen elterjedtnek bizonyult, sokan írtak a magazin szerkesztőségének, hogy ugyanezeket a tüneteket tapasztalják. Az emberek az alábbi módon jellemzik a különös érzést:
„Olyan, mintha hirtelen elviselhetetlen székletürítési késztetés törne rájuk, olyan, amely csak a könyvesboltokban jelentkezik.”
– olvasható az iflscience.com oldalán.
Olvass tovább...
Néhányan azt állították, hogy más tüneteik is jelentkeztek, például gyomorgörcs, amely annyira legyengíti őket, hogy képtelenek maguknak vásárolni egy könyvesboltban. Valamilyen oknál fogva azonban ez a jelenség kizárólag csak a könyvesboltokban lép fel, a könyvtárakban nem.
Mi okozhatja?
Egyesek azt állítják, hogy a könyvek tintájában lévő vegyi anyagok okozhatják a tüneteket ezzel kapcsolatban azonban nem sok kutatást végeztek. Ennek oka valószínűleg az, hogyha valóban a tinta okozná az ingert, akkor a könyvesboltban dolgozó személyzetnek is állandóan vécére kellene járnia.
Mások szerint valamiféle Pavlovi-reflexről van szó. Ahogy Pavlov kutyáinak a csengő hangjára azonnal beindult a nyáltermelődése, úgy bizonyos embereket a könyvesbolti légkör székletürítésre késztet. Ezt az asszociációt azzal magyarázták, hogy sokan olvasnak a vécén ülve. Ebben az esetben azonban felmerül a kérdés, hogy miért csak a könyvesbolti könyvek idézik elő a kakilási kényszert, míg az otthoni könyvespolc közelében teljesen nyugodtak maradunk.
Egy másik, népszerű magyarázat az, hogy az inger a testtartáshoz kapcsolódik: amikor ugyanis lehajolunk, hogy magunkhoz vegyünk egy könyvet, a végbél olyan pozícióba helyezkedik, amely beindíthatja az ürítési folyamatot.
Forrás: iflscience.com
Olvass tovább...
Természetesen van egy negyedik magyarázat is, amely szerint egyáltalán nem is létezik Mariko Aoki-szindróma, és az egész jelenség csupán véletlen egybeesések sorozata.
Lehetséges az is, hogy miután a történet körbejárta a világot, az emberek elkezdték beképzelni maguknak a tüneteket.
Amíg a Pengiun Books vagy akár a magyar Libri nem kezdi el pumpálni a pénzt a kutatásokba, valószínűleg nem tudjuk meg az igazságot.