India utazása a Holdra: az utolsó pillanatban lefújva
Olvass tovább...
Te mit gondolsz az első Holdra szállásról, amelynek most, július 20-án ünnepeljük az 50. évfordulóját? Az amerikaiak, az oroszok, az britek kétkedését korábban felmérték, mára a hitetlenkedő magyarok aránya is kiderült. Érvek, ellenérvek.
[[adv]]
Bármennyire elbűvöl bennünket az 50 évvel ezelőtti, 1969. július 20-ai első Holdra szállás, újra meg újra negatív reakciókra találunk. Miközben az érte lelkesedők inkább csendben vannak, a hitetlenkedők inkább hozzászólnak, és ez nem csak nálunk van így.
Egy magyar csillagász vette a fáradtságot és a blogján elkezdte felmérni,
hogy most akkor mennyire hiszünk mi abban, ami fél évszázada történt vagy nem történt?
Benjamin Stöwe, a brandenburgi Star Trek Múzeum tulajdonosa a Holdra szállás képeivel |
Elöljáróban annyit, amíg itt a szerkesztőségben a nagy évfordulóról beszélgettünk, ugyanaz a kérdés és cáfolat felvetődött, ami a kétkedőkben. Mégpedig az, ha 50 éve ezt megoldották, és Neil Armstorng a Holdra lépett,
hogyan lehet, hogy manapság nem megy űrhajó a Holdra, és nemhogy embert, de robotot is óriási feladat eljuttatni oda?
Olvass tovább...
A Csillagvizsgáló csillagászának több ezren válaszoltak, nemcsak arra a kérdésre, hogy most akkor volt-e tényleg Holdra szállás? Az eredményeket a National Geographic is közzétette, eszerint a magyarok 16 százaléka úgy gondolja, hogy nem volt.
A blog szerint ez éppen annyi (lenne), mint a hitetlenkedő britek aránya,
bár ott magasabb adatokat is mértek. Nem meglepő módon az amerikaiak körében 10 százaléknál kevesebben kételkednek, ellenben az oroszok között nagyon magas, 28-57 százalékos az arány.
És ha már itt tartunk, mondjuk el, hogy melyek a legerősebb cáfolatok a cáfolatra, vagyis
bizonyítok arra, hogy a Sas leszállt a Holdon 1969-ben.
Olvass tovább...
Egyrészt maga a Szovjetunió, amely a hidegháború közepén sem vonta kétségbe, hogy az amerikai Apollo-11 űrhajó teljesítette küldetését. A másik nagy ellenérv az ellenérvre, hogy becslések szerint legalább 10 ezer embert kellett volna bevonni a titoktartásba, ha az összeesküvéselmélet igaz lenne, és csalás lenne az egész. Azt pedig
képtelenségnek tartják, hogy 50 év alatt ennyi ember közül senki sem árulja el az igazságot.
Olvass tovább...
A kétkedők egyik táptalaja egy 1976-os könyv lett, illetve az 1969-es holdi fotókban is szokás hibákat találni. Azt sem értik sokan, hogyan lehet, hogy 50 éve feljutott az emberiség a Holdra, ezzel szemben a 21. század technikai lehetőségei erre nem alkalmas.
Erre a beavatottak, a témában mélyebben elmerülők válasza:
egy programot sokkal-sokkal nehezebb a leállás után újraindítani, mint folyamatosan fenntartani. A csillagászati összegek között is horrorisztikus pénzbe került volna, még amerikai lehetőségek között is az új Hold-program,
így hát a mai napig az alábbiak az utolsó szavak a Holdról:
Olvass tovább...