5 jel, hogy a kapcsolatod a szakítás szélén áll
Olvass tovább...
Hátévente annyira megváltoznak az életkörülményeink, hogy a barátságok is kikopnak, de amelyik túléli, az élethosszig tarthat.
A kutatások szerint egy embernek átlagosan körülbelül 3-5 szoros barátja van, ebben nincs nagyobb különbség Magyarországon, az Egyesült Államokban vagy épp Kínában. Egy kezünkön meg tudjuk számolni, hány emberrel tartunk fenn mély és bizalmas kapcsolatot ápol.
Robin Dunbar antropológus és pszichológus kutatásai alapján a híres "Dunbar-szám" elmélete szerint egy ember általában 150 személyt képes fenntartani az ismeretségi hálózatában, de ezek nem mind közeli barátok. Ezen belül kb. 15-20 olyan ember lehet, akivel szorosabb kapcsolatot ápol, és ebből 3-5 a legközelebbi, igazán mély kapcsolatot jelenti.
Olvass tovább...
Egy baráti kapcsolat kialakításához az kell, hogy mindkét fél nyitott legyen rá. A legfontosabb tényezők a személyes preferenciák, az életkor, a társadalmi környezet és az életmódbeli hasonlóság.
Megdőlni látszik azonban az elmélet, miszerint fiatalabb korban általában több barátság alakul ki. Az azonban igaz, hogy idősebb korban inkább a minőségi, hosszú távú kapcsolatok válnak fontossá.
Ha valakinek egyáltalán nincs barátja, az jelentős pszichológiai és fizikai hatásokkal járhat. Bizonyított, hogy a barátok hiánya fokozza a magány érzését, ami depresszióhoz és szorongáshoz vezethet. A társas kapcsolatok kulcsszerepet játszanak abban, hogy rendszeresen pozitív érzelmi támogatást kapjunk és adjunk.
A barátok önbizalmat adnak, javítják az önértékelést. A társas kapcsolatok által nyújtott érzelmi támasz hiánya viszont fokozza a stresszre való hajlamot, mivel nincs kivel megosztani a nehézségeket, problémákat.
Fizikai tünetek is felbukkanhatnak idővel. A magány és a társas támogatás hiánya növeli a szív- és érrendszeri betegségek, magas vérnyomás, valamint a krónikus betegségek kockázatát.
Olvass tovább...
Gerald Mollenhorst szociológus kutatásai alapján ha egy barátság tovább tart, mint hét év, akkor joggal számíthatunk arra, hogy örökké fog tartani, vagyis az egyik fél haláláig.
A vizsgálat keretében ezer, 18 és 65 év közötti embert kérdeztek meg saját szociális hálójának felépítéséről és működéséről, majd hét évvel később valamivel több mint 600 fő bevonásával megismételték az interjúkat. Kiderült, hogy mondhatni, hétéves periódusokban élünk: ennyi időt a korábbi kapcsolatoknak csupán 48 százaléka él túl.
Dunbar elméletét támasztja alá ugyanakkor, hogy bár a kapcsolati hálónk rétegei hét év alatt teljesen újrarendeződnek, annak mérete nem változik. Az pedig, hogy kit engedünk el, csak részben múlik azon, hogy kit mennyire szeretünk. Indirekt vagy direkt módon azt is mérlegeljük, hogy ki mennyire hasznos számunkra, kitől mit remélhetünk, illetve hogy a másik mennyire kedvel bennünket.
Forrás: PewResearch