A magyaroknak sikerült a világon először és ma is mindennap használod: zseniális mérnökeink megcsinálták ami addig senkinek sem sikerült
Olvass tovább...
Több olyan ötlet is fűződik a nevéhez, amely később hétköznapjaink fontos részévé vált.
Számtalan magyar találmány járta be a glóbuszt az elmúlt évszázadok során, szinte mindenki ismeri a golyóstoll és a gyufa történetét, melyek Bíró László és Irinyi János nevéhez fűződik. A sort hosszasan lehetne folytatni, azonban sajnos azoknak a listája is meglehetősen hosszú, akiknek végül támogatás vagy anyagi forrás hiányában nem sikerült megvalósítaniuk az ötleteiket.
Olvass tovább...
Az már ifjú egyetemistaként egyértelművé vált, hogy a katonai pálya és a nyomdászmunka mellett többre hivatott, a bécsi képzőművészeti akadémián folytatott tanulmányait követően pedig kiderült, hogy a festészetben is nagyon tehetséges.
Szabadidejét ugyanakkor különféle gépek tervezésével töltötte, többek között tengeralattjáró, mechanikus számítógép, 1835-ben pedig egy nyomdai szedő- és osztógép ötleteit is papírra vetette. Utóbbi meglehetősen lelkes fogadtatásra talált, hiszen jelentősen felgyorsította volna a nyomdai munkálatokat.
Olvass tovább...
Kliegl végül megbízást kapott a pesti bizottságtól, hogy az osztógép terveit valósítsa meg, összesen nyolc darabot rendeltek belőle. Az ötlet évtizedekkel előzte meg korát, gyakorlatilag emberi beavatkozás nélkül működött volna, ám a feltaláló sosem kapott elegendő anyagi támogatást gépe tökéletes megvalósításához.
A később megjelenő modern, Nyugat-Európában elterjedő szedőgépek készítői végül Kliegl ötletét használták fel saját terveik tökéletesítéséhez, ám ő maga sosem részesülhetett sem anyagi, sem más jellegű elismerésben találmányáért. Élete utolsó időszakában festményei eladásából tartotta fenn magát, 74 évesen elfeledve, szegényes körülmények között távozott az élők sorából.
Forrás: History magazin