Baj van Moszkvában, ukrán drónok léptek be a légterébe
Olvass tovább...
A tervezők célja a szárazföldi offenzívák kiváltása volt, már az első világháborúban próbálkoztak velük.
Napjainkban a drónoknak, illetve pilóta nélküli repülőknek óriási szerepük van a harci cselekményekben, a legjelentősebb, távolról bevethető eszközök pedig mostanra viszonylag költséghatékonyan és nagy számban előállítható tömegtermékekké váltak a hadviselésben. Idáig azonban hosszú út vezetett, az első próbálkozásokra már több mint egy évszázaddal ezelőtt sor került.
Az már ezt megelőzően is régóta foglalkoztatta a háborús stratégákat, hogy miként lehetne úgy megfigyelni, támadni, vagy épp az utánpótlást megsemmisíteni, hogy ahhoz ne kelljen a hadszíntér közvetlen közelében lenni. Ugyan az első világháborúban – amit a másodikig a „nagy háborúként” emlegettek – a légitámadások még gyerekcipőben jártak, Edgar S. Gorrell ezredes ötletei alapján a megoldás gyakorlatilag már kész volt, már csak a technológiának kellett azt utolérnie.
Olvass tovább...
Gorrell korát messze megelőző gondolatai szerint a precíziós bombázás sikerrel készíthette elő a terepet a szárazföldi csapatoknak, ráadásul jelentsen lecsökkentette volna az emberveszteséget. Az elképzelést végül prototípusok követték, melyek 1918-ben tűntek fel a színen. Az úgynevezett „Kettering-bogár” néven elhíresült pilóta nélküli repülőt találó módon légitorpedónak keresztelték, Henry H. Arnold ötlete alapján pedig Charles Kettering tervezte.
Olvass tovább...
Akár 120 kilométerre lévő célpontot is képes volt nagyjából százméteres pontossággal eltalálni, ami ma már nem tűnik túl precíznek, az ötlet mégis forradalmi volt. Ráadásul már akkor is az olcsóságára törekedtek, a Fordtól származó kétütemű motorja filléres volt, mint ahogy a kartonból készült szárnyak és a fa törzs is.
Habár alig 400 dollárból ki lehetett hozni, és akár 80 kilogrammnyi robbanóanyagot is képes volt célba juttatni, az első világháborúban végül még nem alkalmazták. Ám a technológia alapjait több százezer dollárból később továbbfejlesztették, így gyakorlatilag a Kettering-bogár volt a ma ismert drónok őse.