7000 ezer éve így néztek ki őseink: sámán hátborzongatóan élethű mását készítették el tudósok segítségével
Olvass tovább...
A mitológia világ fontos része volt az ősmagyar vallásoknak.
A honfoglalás korában a magyarok többsége pogány volt, az ősmagyar vallások különböző változatait pedig egészen addig követte a többség, míg István király – Koppány legyőzését követően – terjeszteni nem kezdte a kereszténységet, amit végül kötelezővé is tettek.
Ez azonban hosszadalmas folyamat volt, a magyarok pedig időközben számos olyan mitológiai alakot olvasztottak a saját hitvilágukba, melyet más, hozzánk csatlakozó népek imádtak. Ezekről a korabeli krónikák is beszámolnak, habár sok részlet már örökre a feledés homályába merült.
Vannak azonban meglehetősen részletesen dokumentált rituálék, melyeket a régészeti kutatások is alátámasztanak, ilyenek például a lovas, fegyveres temetkezések, illetve a temetők kialakítása is, melyeket mindig a település melletti folyó túloldalán jelöltek ki.
Olvass tovább...
A mitikus alakok totemek formájában is megjelentek, ilyen volt egyebek mellett a turul története is. Továbbá nagyon fontos részlet a sámánok jelenléte, akik a hiedelmek szerint földöntúli erővel bírtak, és a hitközség kapcsolatát biztosították a szellemvilággal.
Olvass tovább...
A népi hiedelmek úgy tartották, hogy a táltosok látomásaikkal fontos útmutatásokat adhattak közösségüknek, természetfeletti lényekkel kommunikáltak, de akár vihart is tudtak támasztani. A táltosok is egyfajta világok közötti kapcsot jelentettek, és egészen a középkorig jelen voltak a magyarság történetében, igaz akkor már garabonciásoknak, vagyis látóknak hívták őket, ám ugyanúgy az ősi hitvilág mentén folytatták tevékenységeiket.