Váratlan változás az imádott Wikipedián, minden magyar észre fogja venni
Olvass tovább...
Olyan is akad a listán, ami az átlagos magyar internetfelhasználónak talán nem is mond semmit.
Az angol nyelvű Wikipédia közzétette az év legkeresettebb szócikkeit, ami elsőre meglepő eredményeket hozott, főleg magyar szemmel. A legnagyobb érdeklődést a ChatGPT szócikke keltette, amelyet közel 50 millió látogató tekintett meg, de ez még a legkevésbé sem meglepő. Az már inkább, hogy Anuska Alikhan, a Wikipedia kommunikációs vezetője kiemelte, hogy a ChatGPT iránti ilyen nagy érdeklődés kissé ironikus, mivel az eszközt eredetileg a Wikipédia adatainak felhasználásával hozták létre.
Olvass tovább...
Az, hogy híres emberek, akik elhaláloznak, előkelő helyen szerepelnek, talán szintén nem olyan nagy meglepetés, de az már igen, hogy í hírességek halálát listázó szócikk rögtön a második helyre ugrott. A legtöbb látogató az ősszel elhunyt Matthew Perry és a januárban elhunyt Lisa Marie Presley oldalainak számlájára írható.
Ami azonban biztosan sokakat meglep, hogy a TOP 10-ben van az Indiai Premier League kétszer is, és két Indiai film. Indiát is megtaláljuk a 21. helyen. Bizony, az angol nyelvű Wikipédiát rendkívül jelentős mértékben használják az indiaiak (8,48 milliárd oldalletöltés köthető hozzájuk, ami az összes oldalletöltésnek csaknem a 10%-a. Az oldal látogatóinak túlnyomó többsége az Egyesült Államokból (33,2 milliárd) és az Egyesült Királyságból (9 milliárd) származik, Indiát pedig Kanada (3,95 milliárd) és Ausztrália (2,56 milliárd) követi.
Olvass tovább...
A Krikett VB is sokakat meglephet, hiszen ez is inkább az angolszász országokban népszerű csak. A Barbie a mozikban legyűrte ugyan az Oppenheimert, de a wikipédián nem tudta, a híres fizikus két szócikkel is a TOP10-be küzdötte magát, nemcsak a róla szóló film, hanem az életrajzi adatlap is rengeteg embert érdekelt. A teljes toplista:
Az oldalt a kezdetektől fogva önkéntesek szerkesztik szerte a világon, minden hónapban több mint 80 ezren, ők javítják és ellenőrzik az enciklopédia tartalmát, minden órában nagyjából 15 000 szerkesztést végeznek és naponta 7000 új szócikket hoznak létre. Ha jobban is érdekel, hogy hogyan jött létre az oldal, ajánljuk figyelmedbe ezt a videót a kezdetekről:
Forrás: EuroNEWS