Betilthatják az energiaitalokat - a dobozos gyilkos igazából bedarálja az emberi testet
Olvass tovább...
Az EU egyes országaiban a kiskorúak számára betiltva, bár kutatások szerint nem is annyira káros az energiaital fogyasztás.
Az iparági beszámolók szerint évről évre rekordokat döntöget mind a hazai, mind a nemzetközi viszonylatban az energiaitalok értékesítése és fogyasztása. Hazánkban nem csak a nagyobb nemzetközi márkák termékei, hanem a magyar cégek gyártmányai is roppant népszerűek. Nem csak nagyobb cégek vannak ráadásul a piacon, lévén még olyan népszerű videós-videójáték tartalmakat készítő influenszerek is, mint Zsozéatya saját energiaitallal rendelkeznek. Ugyan a közvélemény kimondottan álszent módon ördögtől valónak látja az energiaitalok fogyasztását, annak valójában az ésszerű dózis, illetve mértékletesség betartásával pozitív élettani hatásai lehetnek és vannak. Bár szokásos elmondani, hogy ezeknek a termékeknek elsősorban élénkítő ereje van a fogyasztókra, a legtöbben azt hiszik, hogy ez valamilyen adalékanyagnak, például a híres taurinnak köszönhető.
Az igazi energiát azonban nem más adja, mint az a rengeteg cukor, melyek megtalálhatóak az energiaitalokban. Az emberi szervezet ugyanis a cukor bevitelből tud saját maga számára olyan energiát kitermelni, melyet a mindennapi működéséhez fel tud használni. Azonban itt fontos megjegyezni, hogy az italok túlfogyasztása miatt erősen felborulhat a szervezet háztartása, illetve az egyéb egészségi kockázatakon túl könnyen elhízáshoz vezethet. Ugyan korábban már mi is értekeztük egy brit tanulmány alapján az energiaitalok kockázatáról, ám valós képet nagyon nehezen lehet felfedezni, amely a szív-, és érrendszeri megbetegedéseket kizárólagos összefüggésbe hozhatná ezen élelmiszeripari termékekkel.
Olvass tovább...
A koffein, mint még fő összetevője az energiaitaloknak napi egy-két doboz elfogyasztása esetén nem jelenthet nagyobb kockázatot, mintha kávét vagy teát fogyasztanánk. Sőt, utóbbi a legerősebb, és legmagasabb koffeintartalmú valójában. Azt pedig sokan nem tudják, hogy még a kakaóban is kimutathatóan magas a koffeintartalom. Ám ezekkel ellentétben csak az energiaitalok megvásárlását tiltja rendelkezés például az Európai Uniós tag Litvániában.