Mátyás király rejtélyes halálánál csak elit Fekete seregének eltűnése a titokzatosabb
Olvass tovább...
Állítólag ebből az aranyból készíttette Mátyás a Madonnás dukátjait.
A szomorú végsorsú Hunyadi Mátyás az 1490-es haláláig több ízben remek ötletekkel és akciókkal igyekezte megtömni a kincstárat. Ugyan a mindössze negyvenhét évet élt uralkodó nem fukarkodott a kiadásokkal sem (lásd: fekete sereg), bizony remekül értett a bevételek növeléséhez is. Ilyen volt többek között az, hogy arany dukát veretésével növelje az államkassza bevételét hosszútávon. Ennek minőségét és garanciáját egyenesen királyi rendelettel szabályozta. Azonban dacára az akkoriban kifogyhatatlannak és elidegeníthetetlennek hitt erdélyi aranybányák létezésével, egyesek szerint ismerte az aranycsinálás titkát.
A magyar történelem egyik legsikeresebb királya ugyanis a különböző európai feljegyzések szerint nem csak hazája vezetésében volt nagyszerű. Állítólag ismeretében volt az emberiség egyik legnagyobb talányával is, miszerint képes volt az arany előállítására. A legenda azt mondja, hogy ugyan Mátyás nem közvetlen sarja az Istentől származtatott Árpád-házi uralkodóknak, mégis természetfeletti hatalma volt. Ez pedig az imádott nemesfém birtoklásában nyilvánult meg.
Olvass tovább...
Jóval a király halála után, Franciaországban került elő egy kis múzeumból egy kézirat, amely a pletyka szerint Mátyás arany-receptúráját mutatja be. A latin nyelvű szöveg szerint 24 karátos aranyat tudott előállítani ezüstből, melynek végtermékeként gyártották le a királyi udvar, és így az ország számára a híres Madonnás dukátokat. Állítólag akkoriban ezek voltak Jóval a király halála után, Franciaországban került elő egy kis múzeumból egy kézirat, amely a pletyka szerint Mátyás arany-receptúráját mutatja be. A latin nyelvű szöveg szerint 24 karátos aranyat tudott előállítani ezüstből, melynek végtermékeként gyártották le a királyi udvar, és így az ország számára a híres Madonnás dukátokat. Állítólag akkoriban ezek voltak Európa legtökéletesebb aranyai. Sajnos mára az aranycsinálás receptje feledésbe veszett, és a tudomány jelenlegi álláspontja szerint az alkímia nem több, mint hobbi-áltudomány.