Bíbortetűt már te is ettél, csak nem kötötték az orrodra
Olvass tovább...
Mindenki biztos látta már azt az őszi vagy téli jelenséget, amikor több ezer madár szinte egy sötét fekete felhőt alkot az égen, miközben rajzik.
A seregélyek, ha eljön az ideje a délre vándorlásnak, pihenésképpen táncot járnak társaikkal az égen. A légibemutató során szinkronban repülnek egymással a madarak, amire van egy angol eredetű kifejezés, mégpedig a murmuráció. A jelenség oka viszonylag egyszerű és logikus. A seregélyek a ragadozók ellen állnak ilyen csapatba. A gond csak az, hogy egyrészről védelmet nyújt részükre ez a szinkron rajzás, azonban fel is kelti a ragadozók figyelmét. Ettől marad továbbra is tudományos rejtély ez az állati jelenség.
Az összetett mintázatú repülés a legtöbbször eredményes, a vadász nem jut zsákmányához.
A seregély észak-amerikai ragadozója a vándorsólyom váltja ki a legkifinomultabb murmurációt. A leggyakoribb stratégiája az, hogy nagy távolságból, egyetlen egyszer, hirtelen támad a rajra és elrabol onnan egy egyedet.
A madárraj védekező manőverei összetett és egybemosódó mintázatokból állnak, amelyek formájukban és sűrűségükben is gyorsan változnak.
A hullámzások, és a felvett formák megzavarják a ragadozókat. Amikor sötétebbnek látjuk a madárfelhőt, olyankor nem sűrűbben repülnek együtt a madarak, csak irányt váltanak és nagyobb testfelületen látszanak.
Olvass tovább...
A mumurációnak nincs fő vezér madara, egyetlen egységként viselkedik. Ahhoz, hogy a különböző menekülési mintázataik során együtt tudjanak maradni, minden egyes madár hét közvetlen szomszédja mozgását figyeli és utánozza. Az, hogy csak 7 társukat figyelik „csak” lehetővé teszi a csapat számára a gyors alkalmazkodást, a sűrűbb vagy lazább csoportos repülést, az alakzat változtatását, vagy épp azt, hogy két külön rajba váljanak.
A támadó ragadozó csak akkor tud sikerrel járni, ha kiszakít egy madarat a csapatából.