Kim Dzsongun saját vécét visz mindenhova, nehogy a kakija illetéktelen kezekbe jusson
Olvass tovább...
A kínai tévé nem mutatja a szurkolókat, és nem véletlenül.
A világ lassan kezdi elfelejteni az évekig itt tomboló koronavírus-járványt, amely idén ősszel szerencsére már Magyarországon sem okozott nagyobb problémát. Kínában azonban továbbra is extra óvatosak a hatóságok, és a zéró-covid elvet követik.
Ha tehát valahol felüti a fejét a betegség, az adott területet azonnal lezárják, ám ezt az indokolatlannak tűnő szigort már a fegyelmezett lakosság is nehezen viseli. Ráadásul sokan közülük most a katari foci-világbajnokság kapcsán szembesülnek azzal, hogy a világ többi részén már nem aggodalmaskodnak ennyit a hatóságok.
A kemény kézzel irányított Kína viszont érdekes megoldást választott a világraszóló sportesemény közvetítése kapcsán. A polgárainak egy alternatív valóságot próbál felépíteni, például azáltal, hogy a góloknál, nagy helyzeteknél egyáltalán nem mutatják a tomboló közönséget. A közvetítés náluk 30 másodperces késleltetéssel fut, így tudják azt manipulálni.
Olvass tovább...
Hogy miért? Mert rögtön kiderülne, hogy több tízezer ember anélkül nyomorog egymás mellett, és ölelkezik, csókolózik, hogy maszkot viselnének. A kínai államhatalom azonban ennél szorosabb gyeplőn kívánja tartani a polgárait, így fordulhat elő, hogy a nézők helyett ők inkább az edzőket, a kispadot mutatják a tévében.
Csoda, hogy a kínaiak covid-tüntetése immár elsősorban nem a járványnak szól, hanem az egyre keményebbnek érzett diktatúrának? Ha a tévén be is tudják őket csapni, a weben keresztül ők is tömegesen szembesülnek azzal, hogy félrevezetés áldozatai lettek.
Olvass tovább...
Magyar szemmel is meghökkentőnek tűnik, hogy Kínában még mindig a maszk a divat, és továbbra is milliókat tesztelnek rendszeresen. Fontos persze az óvatosság, hiszen már egyszer megjárta az egész emberiség a vírus elszabadulását, ám mostanra ők is kitalálhattak volna már valami enyhébb eljárásprotokollt.
„Ez ugyanaz a világ, mint a miénk?”
– tette fel a kérdést egy kínai netező is, aki alighanem képtelen volt elhinni, hogy ilyen körülmények között rendezik a focitornát a közelükben. A kínai válogatott egyébként nem jutott ki Katarba, elvérzett abban a csoportban, ahol Szaúd-Arábia, Japán és Ausztrália végzett továbbjutóként.