2perc tudomány: Miért követ a kutyád a wc-re? Érdekes genetikai okai vannak
Olvass tovább...
A legtöbb kutyatulajdonos azt mondja, hogy kedvencük szereti őket. De vajon ez az igaz szerelem, vagy a kutyák csak táplálékért manipulálnak minket?
Nézzük meg az erre vonatkozó a tudományos bizonyítékokat.
Az emberek és a kutyák közös múltra tekintenek vissza. A tudósok többnyire egyetértenek abban, hogy körülbelül 10 000 évvel ezelőtt az embereknek voltak háziasított kutyusai, és egy 2013-as kutatás azt mutatja, hogy a két faj azóta genetikailag is alkalmazkodott egymáshoz.
De vajon szeretnek minket a kutyák? Nos, meglepően sok bizonyíték támasztja alá, hogy igen.
Íme a szerelem kémiai bizonyítékai:
az első tudományos bizonyíték az „oxitocin tekintet”.
Az oxitocin egy hormon, amely neurotranszmitterként működik az agyban.
Egy 2015-ös japán tanulmány szerint, amikor az emberek és a kutyák egymás szemébe néznek, oxitocint bocsátanak ki.
Ugyanezek a kutatók azt is megállapították, hogy a farkasok ritkán néznek az emberek szemébe, és úgy tűnik, hogy nem bocsátanak ki oxitocint, ami azt jelenti, hogy a háziasított kutyák egyedülállóak ebben a képességben.
Egy másik tanulmányban kimutatták, hogy a kutya agya másképp reagál, amikor megszagolja a gazdáját.
Egy pár kutyát megtanítottak egy MRI-készülékben mozdulatlanul ülni, hogy megfigyeljék agyuk azon részét, amely koordinálja az idegi „jutalmazó rendszerüket”. Amikor a kutyák megszagolták gazdájukat, az agyuk jutalom központja reakcióba lépett. Amikor a kutyák más véletlenszerűen kiválasztott embereket vagy kutyákat szagoltak, a hatás nem volt olyan erős, mint saját gazdájuknál. De tegyük hozzá, hogy nem teljesen világos, hogy a kutyaagy csak az étkezési időhöz köti-e a gazdáját.
Olvass tovább...
Egy másik vizsgálat szerint az emberi és a kutyaagy az érzelmekkel telt hangokat is hasonló módon dolgozza fel.
A kutyatulajdonosok rendszeresen beszámolnak arról, hogy kutyáik szeretetet mutatnak, és a többi főemlőstől eltérően a kutyák szemkontaktust keresnek az emberekkel.
Ráadásul a gyerekekhez hasonlóan a kutyák is gyakran rohannak a gazdájukhoz, ha megriadnak – amit más állatok ritkán tesznek. A viselkedési jeleken felül egy 2016-os tanulmány kimutatta, hogy a kutyák képesek felismerni az emberi érzelmeket az arcunkon.
A kutatók boldog és szomorú emberi arcokat ábrázoló képeket helyeztek el az egyes tesztkutyák előtt, és egy boldog vagy dühös emberi hangot játszottak le ismeretlen nyelven. A kutyák gyakrabban nézték a hanghoz illő arcot.
Még ha nem is szerelemről van szó, de úgy tűnik, érzelmi kapcsolat van a két faj között.