Columbo, azaz Peter Falk tényleg magyar származású volt?
Olvass tovább...
A modern kor egyik legnagyobb hatású szabadulóművésze a világon az egyik legtöbbett emlegetett név, Magyarországon mégsem ebszélünk róla sokat. Pedig nagyon közel áll hozzánk.
Harry Houdini ugyanis 1874. március 24-én Budapesten látta meg a napvilágot, a kiegyezés után 7 évvel, a világ egyik legdinamikusabban fejlődő nagyvárosában. A bűvész Weisz Erik néven született, méghozzá a főváros hetedik kerületében. Kezdetben kártyatrükkjeivel, majd később szabadulós mutatványaival hívta fel magára a figyelmet, miközben 1916 és 1923 között öt filmet is leforgatott.
Zsenialitásának elismeréseként többek között csillagot is kapott a Hollywoodi hírességek sétányán.
Bár a családban németül, magyarul és jiddisül is beszéltek, Houdini 4 éves volt, amikor a família elhagyta az országot, hogy az Egyesült Államokban próbáljanak szerencsét. Az újvilágban több tárásával összeállt, cirkuszt alapítottak, a világhírnevet majd a híres kényszerzubbonyos szabadulószám hozza el neki.
Olvass tovább...
A szabadulószámot egészen extra körülmények között is bemutatta, például Oroszországban egy szibériai fogolyszállító vasúti vagonba zárták be megbilincselve, hatóságok legnagyobb megrökönyödésére 28 perc múlva kiszabadult.
1908-ban a sokasodó konkurencia miatt még nagyobb vállalkozásba kezdett, és egy vízzel teli tartályból szabadult ki a bilincsekből. Később pedig előadta ikonikus számát is, amelynek keretében fejjel lefelé lógatták be egy vízzel teli tartályba, természetesen megbilincselve.
Híres hídugrásos szíbadulásáról pedig még mozgókép is készült:
Olvass tovább...
A Houdini nevet egy nagyhatású francia bűvész, Eugène Robert-Houdin ihlette, tőle olvasott egy könyvet, amely örökké megváltoztatta az életét, és minden energiáját a bűvészet irányába fordította. Magyarországon nem nagyon alakult ki kultusza a művésznek, hiszen nagyon fiatal volt, amikor kivándorolt a család, egész életében amerikainak vallotta magát, bár a legtöbb életrajzi ihletésű filmben megemlítik magyar származását.
Budapesten a Houdini Ház állít emléket a nagy Houdinininek.