Magadat csapod be, ha ennyit raksz félre a nyugdíjra, semmire nem lesz elég
Olvass tovább...
Az aktívan dolgozó 30-50-es korosztály jelentős része számít arra, hogy betölti a hetvenet, mire nyugdíjba mehet.
A jelenlegi 30-59 éves közöttiek körében végzett felmérés szerint a magyarok jelentős hányada úgy véli, hetven évre fog emelkedni a nyugdíjkorhatár, mire ők is elérik életük ezen szakaszát. A K&H biztos jövő kutatás 2019 óta faggatja az érintetteket az elképzeléseikről, az aktív dolgozók jövőképe azonban egyre borúsabb. Kérdés azonban, hogy mit tervez a kormány, amelynek tagjai meglehetősen szűkszavúak azzal a ténnyel kapcsolatban, hogy szakértők szerint a magyar nyugdíjrendszer hamarosan összeomlik, ha nem történik változás.
Az elmúlt évekhez képest nincs nagy változás, a válaszadók jelentős része szerint 69 év lesz a nyugdíjkorhatár, ugyanakkor észrevehető egy kis emelkedés azok arányában – 33 százalék –, akik szerint 70 évnél korábban nem mehetnek majd nyugdíjba. Öt évvel ezelőtt még csak 24 százalék gondolta így.
A megkérdezettek 62 százaléka azzal számol, hogy a törvényileg megszabott időpontban vonul majd hivatalosan nyugdíjba, ám minden tizedik válaszadó úgy gondolja, hogy a hivatalos korhatár elérése előtt nyugdíjba tudna menni.
Olvass tovább...
A válaszadók 27 százaléka számít arra, hogy a nyugdíjas kor elérése után is dolgozni fog, többnyire azért, mert az anyagi körülményeik ezt szükségessé teszik.
A felmérés kitért arra is, hogy az emberek – ha saját maguk dönthetnének a kérdésben – mikor szeretnének nyugdíjba vonulni. Átlagosan 57 évet említettek a válaszadók, 18 százalékuk azonban már az 50 éves korban szeretné élvezni a nyugdíjas létet, 24 százalékuk pedig 51-55 évesen.
A legtöbb európai országban a nyugdíjkorhatár fokozatosan emelkedik, mivel a népesség öregszik, és a nyugdíjrendszerek fenntarthatósága érdekében szükséges a hosszabb munkában töltött idő. Az emelések legtöbbször nem hirtelen történnek, hanem fokozatosak, hogy az emberek alkalmazkodni tudjanak a változásokhoz.
Olvass tovább...
A korhatár emelkedése mellett számos országban léteznek rugalmas nyugdíjazási lehetőségek, amelyek lehetővé teszik a korai nyugdíjba vonulást csökkentett juttatásokkal, vagy későbbi nyugdíjazást magasabb juttatásokkal.
Svédországban például nincs fix nyugdíjkorhatár, de a legtöbb ember 65 éves korban vonul nyugdíjba. A francia kormány 2023-ban tervezett reformja szerint a nyugdíjkorhatárt 64 évre emelik 2030-ra. Ez az intézkedés jelentős társadalmi vitákat váltott ki, pedig hol van még ez a nálunk megszabott 65 éves kortól.
Az olasz, a görög, a spanyol, a holland és a dán munkavállalóknak még tovább kell dolgozniuk, mint nekünk. Ezek közül Olaszország és Görögország áll az élen a legmagasabb, 67 éves nyugdíjkorhatárral, de több ország is tervez vagy már végrehajtott olyan intézkedéseket, amelyek szintén 67 évre emelik a nyugdíjkorhatárt.