Orosz-ukrán háború: majdnem bombát kapott Csernobil
Olvass tovább...
Az orosz-ukrán háború rengeteg kérdést felvett Magyarország jövőjével kapcsolatban. Az egyik ilyen probléma, hogy a magyar háztartásokba érkező gáz Oroszországból jön.
A kérdést két dolog bonyolítja, egyrészt az orosz földgáz és kőolaj jelentős része Ukrajnán keresztül érkezik az országba, másrészt a NATO és az Európai Unió komoly szankciókat fogadott el Putyin hadjárata miatt, ami akár hatással lehet a magyar-orosz gazdasági kapcsolatra.
Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) szerint Magyarország földgázellátása továbbra is garantált, folyamatos és zavartalan a behozatal, valamint van hazai kitermelés is. Ezenfelül az országnak tartalékai is vannak, és szerencsére éppen kifelé megyünk a télből.
Olvass tovább...
A hazai tárolókban a biztonsági készlettel együtt mintegy 1,76 milliárd köbméter földgáz van, ami 27,77 százalékos töltöttséget jelent. Viszonyítási alapként a lakosság átlagosan 3,5–4 milliárd köbmétert használ el évente.
Az európai szankciók viszont a magyar gazdaságra is hatással lehetnek, hiszen Magyarország több ponton is kapcsolatban áll Oroszországgal. Ez pedig érintheti a földgázszállítást, egyéb energiahordozók behozatalát, és a magyar exportot is Oroszország felé. Valamint egy elhúzódó háború zavarokat okozhat az Ukrajnán keresztüli energiahordozók szállításában is.
Jelen pillanatban tehát még nem lehet biztosan tudni, hogy milyen hatásai lesznek pontosan a szomszédban zajló háborúnak.
Olvass tovább...