Mi ez a gigantikus építmény a Duna közepén Magyarországon, amely szinte úgy néz ki, mint egy Birodalmi lépegető? - Elképesztő látvány, ahogy uralja a tájat
Olvass tovább...
Szinte minden nap veszel egyet a kezedbe.
A gólyostoll az egyik legismertebb találmány a Földkerekségen, a feltaláló pedig a magyar származású Bíró László József, aki 1899. szeptember 29-én született Budapesten, úgy is hívják őt külföldön, hogy a "golyóstoll atyja".
A gólyostoll a feltartóztathatalanul előretörő digitalizáció ellenére nagyon népszerű manapság is. De mégis, hogyan kezdődött minden?
A legenda szerint, amelyet egy olasz folyóirat közölt először egészen elképesztő módon találta ki a golyóstoll működésének elvét Bíró, a lap egy felettébb megkapó történettel illusztrálja az idea megfogalmazódását. Mint írják, Bíró egy kávézó teraszán ült, amikor gyermekek golyózása közepette az egyik golyó átgázolva egy tócsán, vitte magával a vízcseppeket, és nyomot hagyott maga után.
Olvass tovább...
A Csendes forradalom című művében azonban Bíró reagált az eseményekre, mint mondta:
"Elismerem, ez a feltevés valóban tetszetős... csak éppen semmi köze az igazsághoz"
Valószínű, hogy Bírót az újságírói hivatása közepette érték olyan impulzusok, amelyek később a találmányhoz vezttek, ugyanis a Hongrie-Magyarország-Hungary című folyóirat felelős szerkesztőjeként tisztában volt a nyomdagépek rotációs hengereinek a működésével, és ezt szerette volna átültetni valamiféle kisebb szerkezetbe.
A gólyostollra végül 1943. június 10-én kapott szabadalmat Argentínában, ahová az európai fasizmus és nácizmus miatt menekült.
Olvass tovább...
(Forrás: Origo)