5 népszerű élelmiszer aminek nincs helye a konyhádban, meg fogja köszönni a szervezeted ha azonnal kihajítod ezeket
Olvass tovább...
A használt olaj nem tűnik el azzal, hogy leadjuk egy gyűjtőponton, átalakul és más formában visszatérhet a boltokba.
Ahelyett, hogy a környezetszennyező módon a lefolyóba öntenék, Magyarországon is egyre többen gyűjtik össze a konyhában használt olajat és adják le a gyűjtőpontokon. A használt sütőolajat különféle környezetbarát módokon lehet újrahasznosítani, így fordulhat elő, hogy a leadott veszélyes hulladék visszakerül a háztartása, egy boltban vásárolt termék formájában.
A használt sütőolaj egyik leggyakoribb újrahasznosítási módja a biodízel üzemanyag gyártása. A biodízel egy környezetbarát üzemanyag, amelyet a használt növényi olajból állítanak elő egy kémiai eljárással (transzészterifikáció). Az így keletkező üzemanyag alacsonyabb károsanyag-kibocsátással rendelkezik, mint a hagyományos és fűteni is lehet vele. Sokan azt hiszik, csak erre jó a használt sütőolaj, pedig nem.
Meglepő lehet, de a vasárnapi rántott hús alól kiöntött olaj tisztálkodási szer képében bukkanhat fel a fürdőszobában. Szappanfőzés során a használt olajat lúggal keverik, és így természetes tisztítószereket hoznak létre belőle egy speciális eljárással.
Olvass tovább...
A használt sütőolajat biomassza-energiaként is fel lehet használni. Egyes erőművekben égetéssel nyernek belőle energiát, így csökkentve a fosszilis tüzelőanyagok iránti igényt. Emellett a használt olajból különféle ipari kenőanyagok és egyéb kémiai anyagok is készíthetők. Például egyes iparágakban formaleválasztó szerként vagy másodlagos nyersanyagként is alkalmazzák.
Szigorú szabályok mellett, egyes országokban takarmányozási célra is felhasználják a használt olajat. Mielőtt azonban kutya, macska vagy más állatok ételének alapanyaga lenne, meg kell tisztítani. A nem megfelelő kezelés ugyanis kockázatokat rejthet.
A szennyvíztisztító telepek nem arra vannak tervezve, hogy nagy mennyiségű zsíros olajat kezeljenek. Az olaj és zsír különválasztása bonyolult és költséges eljárás. Ha a használt olaj természetes környezetbe kerül, az élővilágban is komoly károkat tud okozni. Ráadásul gyúlékony anyag, ha nagy mennyiségben halmozódik fel a csatornarendszerben, veszélyessé válik.
New Yorkban és más nagyvárosokban is történt már csatornatűz, ahol az olaj és egyéb gyúlékony anyagok meggyulladtak a csatornarendszerben. Szakemberek szerint ezek a tüzek leginkább elektromos rövidzárlatokkal vagy szivárgó gázokkal kombinálódva keletkezhetnek.
Olvass tovább...