450 ezerre fogják büntetni azt, aki munkaügyben zavarja a szabadnapos kollégáját
Olvass tovább...
Tömegesen számíthatunk erre?
Az infláció következtében egyre rosszabb a helyzet Magyarországon (is), ami a munkaerőpicra is kihat. A munkahelyeknél azért is vezették be egyre több helyen a home office-t, hogy így jobban spórolni tudjanak, az elbocsátások száma pedig nem csökken.
Olvass tovább...
Sőt. Azóta is nő. Sajnos, a jövőben sem lesz jobb a helyzet, az elkövetkezendő időben is tömeges elbocsátásokra lehet számítani a munkaerőpicon, és vannak olyan szektorok, melyek jobban érintettek ebben. – írja a Portfolio.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgaszdásza így nyilatkozott:
„A várakozásoknak megfelelően januárban is emelkedett a magyar munkanélküliségi ráta. Ezzel már három negyedév óta tart a legfontosabb munkaerőpiaci mutató lassú, trendszerű romlása."
"A részletes havi statisztikákat vizsgálva azt tapasztaljuk, hogy januárban ismét nagyobb mértékben nőtt a munkanélküliek száma, mint amennyivel csökkent a foglalkoztatotti létszám. Ennek magyarázata az lehet, hogy a magas inflációs környezetben egyre többen térnek vissza inaktivitásukból és kezdenek aktív munkakeresésbe. Ezzel nem csak, hogy az aktívak számát növelik, de mivel a vállalatok nagyjából fele a kialakult gazdasági helyzetben létszámstopot rendelt el, nem is tudnak azonnal elhelyezkedni, így az új álláskeresők a hivatalos munkanélküliségi statisztikát emelik"
- emeli ki az elemző.
Annak ellenére tehát, hogy néhány szektorból olyan hírekkel találkozhatunk, hogy hány ezer vagy tízezer munkavállaló hiányzik, ez nem tekinthető általános jelenségnek. A vállalatok a technikai recesszióra a munkaerőpiaci igényeik átalakításával reagálnak. Vélhetően folytatódhatott az elmúlt hónapokban megfigyelt tendencia is.
„Vagyis hogy elsősorban azokon a területeken zajlanak az elbocsátások, ahol a gazdasági kilátások nagyobb mértékben romlottak”
- írja Virovácz.
„Ezek között találjuk az építőipart, ahol jelentősen csökkent a rendelésállomány, vagy éppen a szolgáltatószektoron belül az adminisztratív területeket és az ingatlanügyletek ágazatát lehetne kiemelni, mint elsőkörös vesztesek. Utóbbi esetében a magas kamatkörnyezet okozta befékeződő ingatlanpiac helyzetét látjuk visszatükröződni a munkaerőpiacon”
- tette hozzá. Majd kiemelte:
„A nyári csúcsot követően folyamatosan zajlik a foglalkoztatás lemorzsolódása. A vállalatok elkezdtek alkalmazkodni az emelkedő költségekhez, és egyre többen a létszámleépítésben látják a megoldást.”
Emellett pedig egyre többen dönthetnek úgy, hogy aktív álláskeresésbe fognak, hogy javítsák saját élethelyzetüket. Ebben nem várunk változást a következő hónapokban sem.
"Legfrissebb előrejelzésünk alapján a magyar gazdaság még 2023 elején is technikai recesszióban maradhat, vagyis egy újabb negyedévet zárhatunk GDP-csökkenéssel negyedéves bázison. Ezt követően azonban fokozatos helyreállásra számítunk a nyári tetőzés után, amikor is 4,5 százalékon állhat a munkanélküliségi ráta. Az év második felében emelkedő munkaerő iránti kereslet nyomást helyezhet a bérekre, ami további belső inflációt gerjeszthet a magyar gazdaságban"
-egészítette ki mondandóját Virovácz.
Olvass tovább...