Árstop: így alakulnak majd az alapvető élelmiszerek árai februártól
Olvass tovább...
Erős képet vázolt Orbán Viktori egykori bizalmasa, a második Orbán-kormány energetikáért felelős helyettes államtitkára, Holoda Attila. Az energetikai piac szakértője szerint januárban kivezetik a benzinárstopot a piacról.
A fokozódó áruhiány miatt rákényszerülhet a kormány a benzinárstop kivezetésére, amelyet Holoda Attila szerint az is alátámaszt, hogy a Mol már többször jelezte, hogy az ársapka megszűntetése megoldaná a benzinproblémákat Magyarországon.
Olvass tovább...
Az Mfor-nak adott interjújában a volt helyettes államtitkár kiemelte, hogy a kirakós egy fontos darabja az is, hogy az ársapka bevezetése óta a Mol egyedül látja el a benzinkutakat üzemanyaggal, előtte viszont ez nem így volt, hiszen a hatósági árak bevezetése előtt a vállalat az összes magyarországi benzinkút a 70 százalékát szolgálta ki. Beszélt arról is, hogy a vállalatnak plusz teher az, hogy 30 százalékkal több üzemanyagot kell szállítania, a helyzetet pedig tovább tetézi, hogy Magyarországon nőtt az üzemanyag-fogyasztás 20 százalékkal nőtt a tavalyi adathoz képest, szerinte a benzinársapka bevezetése miatt.
"Az elmúlt években átlagosan 5 millió liter üzemanyag fogyott naponta Magyarországon, az utóbbi időben azonban az ársapka hatása miatt 8 millió is gazdára talál, míg tavasszal, amikor az emberek megrohamozták a kutakat, akkor ez közel 15 millió literre ment fel"
- részletezte Holoda Attila. És ez még nem minden. A szakértő beszélt arról is, hogy az Európai unió szankciói tovább nehezítik a helyzetet, ugyanis, ha életbe léptetik az orosz olaj elleni embargót, a Mol a két uniós országból működő finomítójából nem lesz képes ellátni azokat az országokat sem, amelyekben a vállalat finomítói vannak, nemhogy a többit. Arra a kérdésre, hogy a kormány januártól teljes mértékben kivezeti-e az üzemanyagár-stopot, azt mondta,
"Sajnos, ezt ma még nem lehet tudni, holott mind a Független Benzinkutak Szövetsége, mind a Mol tett javaslatot a kivezetésre".
A szakértő szerint hosszú távon nem megoldás a kiskereskedelmi ár lenyomása, szerinte célzottabb intézkedésekre lenne szükség, ugyanis sokan inkább a piaciárat is megfizetnék és esetleg ülnének autóba kevesebbet azért, hogy ha feltétlenül szükséges, biztonsággal meg tudják tankolni az autójukat.
Olvass tovább...