Kvíz: ki a magyarság ősi anyaistennője? 10 kérdés hazánk varázslatos hiedelemvilágából! Te mennyire ismered a magyar mitológiát?
Olvass tovább...
Egészen kiskorunk óta belénk van kódolva az a hiedelem, hogyha áthalad előttünk egy fekete macska, az balszerencsét hoz. Kevesen tudják, hogy a Halloweenhez is köze van a dolognak.
A hétvégén reményekkel teli jókedvvel vártam a budapesti vonatot, amikor is átsiklott a sínen előttem egy fekete macska, miközben jó alaposan a szemembe nézett közben. Csak mosolyogtam egyet magamban, azonban hamar rájöttem, hogy nem őszinte ez a belső mosoly, és komolyan elkezdtem aggódni azon, hogy balszerencse vár rám. Ekkor döntöttem el, hogy utánajárok az ősi hiedelemnek.
Mint minden esetben, itt is érdemes visszanyúlni a gyökerekhez. Az ókori Egyiptomban a macskák szinte szent állatnak számítottak, bántalmazásuk akár halálbüntetést is vonhatott maga után. A görög mitológiának is szerves részét képezték, egyes istenségek és a természetfeletti jelképeként is feltűnt. A kereszténység térhódítása után azonban fordult a kocka négylábú barátaink számára.
Olvass tovább...
1233-ban IX. Gergely pápa egyenesen az ördög megtestesülésének tartotta a fekete macskákat, és a hívek szó szerint elkezdték összegyűjteni, majd elpusztítani őket. Ennek köszönhetően a 14. századra Európa több részén szinte teljesen kihaltak az állatok. Ezután következett még csak igazán a pech a sötét cicák számára, hiszen a boszorkánysággal is összefüggésbe hozták a fekete macskákat, ami egyre tovább tetézte a hiedelmet. Egyes babonák szerint a fekete macskák maguk is boszorkányok voltak, és ha valakinek a birtokában találtak egy ilyen állatot, az már önmagában is elég volt a súlyos büntetéshez. Bár eleinte a keresztény egyház békében tűrte a boszorkányokat, idővel úgy gondolták, hogy nem szerencsés, ha az emberek egy másfajta hitrendszerrel is szimpatizálnak, így elkezdték üldözni a boszorkányokat, ezzel egyetemben pedig a fekete macskákat is.
Ez a babona egészen az 1900-as évekig kitartott, íme egy képeslap az akkori időkből.
Forrás: History.com
A boszorkányok közeli kapcsolatban álltak a természettel és az állatvilággal is, ezzel jelentősen meghaladva az akkori korszellemet. A középkor Európájában igencsak tabunak számított a természetfeletti, és bármilyen különleges kapcsolat, kötődés az állatokkal, és sajnos gyakran a máglyán végezték azok, akik fekete macskát tartottak otthon. A régi, örökölt hiedelmeknek köszönhetően az 1900-as években a Halloween egyik jelképévé váltak a töklámpások mellett a boszorkányok is, velük kéz a kézben pedig a fekete macskák, ahogy az a fenti, korabeli képeslapon is látható.
Olvass tovább...