Stendhal-szindróma: a művészet szépsége beteggé tesz bennünket?
Olvass tovább...
Marie Antoinette-szindrómának nevezik azt a titokzatos állapot, amely során a hajunk egyik napról a másikra fehérbe fordul. De valóban létezik ez a jelenség?
A szindrómát nem véletlenül a francia királynéról nevezték el.
Marie Antoinette életének utolsó hónapjai félelmetesek voltak.
1793-ban látta megszűnni a francia monarchiát, szemtanúja volt férje – XVI. Lajos király – kivégezésének, fiát pedig elvették tőle, amikor Franciaország a forradalom hevében az erőszak és a vérontás útjára lépett. A királynét végül – rövid fogság után – a haláláért szurkoló tömeg előtt kivégezték.
Olvass tovább...
A legenda szerint Marie Antoinette haja egyetlen éjszaka alatt olyan fehér lett, mint egy hetvenéves nőé.
A hitelesített esetek száma, amikor a haj hirtelen fehérré vagy szürkévé vált, rendkívül csekély; egyes tudósok szerint ez egyáltalán nem lehetséges.
„Nincsenek élő sejtek a hajban. A pszichoszociális stressz nem befolyásolhatja a már kialakult hajszálakat, csak arra lehet hatással, hogy azok hogyan formálódnak.”
– magyarázta Anne Jolis, a Dublini Egyetem bőrgyógyászattal foglalkozó professzora.
A szindróma kialakulását tehát orvosilag lehetetlenek tartják; nincs olyan mechanizmus ugyanis, amely révén a haj organikusan fehéredhetne, akár hirtelen, akár egyik napról a másikra. Még ha egy betegség, sérülés vagy hirtelen sokk fehérré varázsolná a hajat, hetek telnének el, mire a hatás láthatóvá válna, hiszen a probléma csak a haj gyökereit érintheti.
Olvass tovább...
A történelem mégis telis-tele van olyan példákkal, amikor az emberek hirtelen és idő előtt őszültek meg, traumatikus tapasztalatok után.
A névadó exkirálynőn kívül ott volt Thomas More, egy angol ügyvéd, akinek állítólag egy nappal az előtt vált fehérré a haja, hogy VIII. Henrik 1535-ben hazaárulás miatt kivégeztette. Ugyanez történt Máriával, a skót királynővel a lefejezése előtt, valamint volt még egy maroknyi, kevésbé híres személy, akik mind részesei a szakirodalomnak.
A jelenséghet sokáig homály feste, a kutatók ugyanis csak tavaly találtak egy olyan mechanizmust, amely megmagyarázhatja a titokzatos elváltozást. A Nature-ben megjelent tanulmányban a tudósok az egereket különféle stresszfaktoroknak tették ki szőrzetük növekedésének eltérőő szakaszaiban, minek hatására a rágcsálók szőrtüszői elveszítették a pigmentet termelő melanocita őssejteket, míg végül fehér szőrfoltjaik maradtak csak.
Olvass tovább...
„Az akut stresszt, különösen a szervezet harcra vagy menekülésre késztető reakcióját hagyományosan úgy tekintik, hogy előnyös az állato túlélése szempontjából. Ebben az esetben azonban az akut stressz az őssejtek végleges kimerülését okozza
– mondta Bing Zhang, a tanulmány vezető szerzője.
Tehát könnyen lehet, hogy a bánat végül is tényleg fehérré változtatta Marie Antoinette haját – és most már azt is tudni, hogy hogyan. A pigmentvesztéshez vezető pontos folyamat azonban még mindig rejtély.
Mivel az ősz haj legtöbbször az életkorhoz kapcsolódik, összefüggésbe hozható a tapasztalattal, mások vezetésével és a bizalommal.
A felnőtt, hím, hegyi gorillák egy részének hátán például a teljes érettség elérése következtében ősz szőrzet alakul ki, ezért is nevezik a kifejlett hímeket ezüsthátúaknak. Ezek a példányok általában a gorillacsapat vezetői. Ennek lehetséges oka, hogy azok az állatok, akik elegendő stresszt éltek át ahhoz, hogy „megszerezzék” az ősz szőrzetet, magasabb pozícióba kerülnek a társadalmi rendben.
Olvass tovább...