
A tanga bugyi veszélyes
Olvass tovább...
Visszatartotta a tüsszentést – később olyan tünetei lettek, amikről azt hitte, csak horrorfilmekben léteznek.
Ki ne járt volna már úgy, hogy egy fontos megbeszélésen, moziban vagy tömegközlekedésen kitört volna belőle a tüsszentés – de inkább visszafogta? Nem akart feltűnést kelteni, kellemetlenséget okozni, ezért gyorsan befogta a száját és az orrát, remélve, hogy így majd elkerüli a zavaró hangot és a csúnya pillantásokat.
Egy brit férfi pontosan ezt tette. Átlagos nap volt, semmi különös – csak annyi, hogy tüsszentenie kellett volna. Amit viszont ezután átélt, arra a legrosszabb rémálmaiban sem számított volna.
Sokan automatikusan visszafogják a tüsszentést, ha nem akarnak zavarba jönni egy csendes teremben vagy nyilvános helyen. Ilyenkor reflexszerűen befogják a szájukat, az orrukat, és megpróbálják "bent tartani" az egészet. Elsőre ártalmatlannak tűnik, de orvosok szerint ez korántsem veszélytelen.
Olvass tovább...
Egy erős tüsszentés során a szervezet akár 160 km/h-s sebességgel lök ki levegőt, hogy eltávolítsa az orrban vagy a torokban rekedt irritáló anyagokat. Ha ezt a nyomást nem engedjük távozni, az bent csapódik le – és ez komoly belső sérüléseket okozhat. A légutak, a dobhártya, sőt akár a szem hajszálerei is veszélybe kerülhetnek. Ritka esetekben előfordult már fülrepedés, agyi vérzés, sőt, szívritmuszavar is – de ezekhez hasonló extrém példák inkább a kivételek közé tartoznak.
Egy harmincas éveiben járó brit férfi pontosan úgy járt, ahogy sokan: nem akarta zavarni a környezetét, ezért visszatartotta a tüsszentését. A különbség csak annyi volt, hogy a szervezete másképp reagált.
Pár órával az eset után furcsa érzés jelent meg a nyakában. Először csak enyhe feszülést érzett, aztán nyelési nehézségei lettek. Egyre rekedtebben beszélt, majd halk, ropogó hangokat kezdett hallani – mintha buborékok pattogtak volna a bőre alatt. A nyaka szemmel láthatóan megduzzadt, a mellkasát nyomás alatt érezte, és minden mozdulatra fájdalom hasított bele.
Ahogy a tünetek erősödtek, már ő maga is sejtette, hogy valami komolyabb baj van. Kórházba ment – és ott jött a megdöbbentő diagnózis.
A képalkotó vizsgálatok szerint a tüsszentés visszatartása miatt a férfi annyi belső nyomást generált, hogy az szó szerint megrepesztette a légcsövét. A kiszabadult levegő szétterjedt a nyelőcső körül, a nyakában, sőt, a mellkasában is. Ez az állapot nem csak fájdalmas, de veszélyes is lehet, ha a levegő olyan területekre jut, ahol nyomást gyakorol létfontosságú szervekre.
A férfit antibiotikumos kezelésre fogták, és több napos megfigyelés alatt tartották. Szerencsére elkerülte a súlyosabb szövődményeket, de az orvosok hangsúlyozták: ha egy kicsit is tovább vár, az állapota könnyen életveszélyessé válhatott volna.
Olvass tovább...