promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Külföldön szállodát neveztek el Mátyás királyról, rendkívüli neve van a hotelnek

Külföldön szállodát neveztek el Mátyás királyról, rendkívüli neve van a hotelnek

Borítókép:  Profimedia
Külföldi hírek
Kategória fejléc

Érdekes a város viszonya a legendás uralkodóval.

Mátyás király, a hódító, akit mégis szeretnek

Bécsújhely történelmének legizgalmasabb fejezetei közé tartozik Hunyadi Mátyás 1487-es hadjárata, amely során a magyar király elfoglalta a várost. A városban a hadjárat sikerét emléktábla is jelző - a felirat tanúsága szerint Mátyás nem bírt a hősies katonákkal, ezért csak úgy tudta elfoglalni a várat, hogy kiéheztette őket, ennek ellenére a helyiek nem gyűlölettel, hanem tisztelettel emlékeznek rá.

Mátyás bár katonailag alávetette őket, uralkodóként méltányosnak, sőt, nagylelkűnek bizonyult: megerősítette a város polgárainak jogait, és bátorságuk elismeréseként egy különleges, aranyozott ezüstkelyhet adományozott nekik -  a Corvinus-kehely ma a bécsújhelyi Városi Múzeum egyik legféltettebb kincse, amelyet díszvendégeknek is bemutatnak. A város teljesen felvállalja Mátyás király hatását: róla elnevezett körút (Corvinus Ring), szálloda (Hotel Corvinus), emlékoszlop és emléktallér hirdeti máig az uralkodó dicsőségét.

Magyar közösség a határ túloldalán

Mátyás öröksége nem csak az épített emlékekben, hanem az itt élő magyar közösség identitásában is tovább él. Bécsújhely az 1956-os forradalom után vált sok magyar menekült ideiglenes vagy végleges otthonává.

Az évek során ebből a menekültekből, tanulni vágyó fiatalokból és új hazát kereső családokból formálódott egy elkötelezett, aktív és egymást segítő magyar közösség. Ennek a közösségnek volt egyik fontos szereplője Dr. Csernay Jenő orvos, aki nemcsak gyógyított, hanem hidat épített a helyi osztrákok és a magyarok között és szerepet vállalt abban is, hogy újraéledjen a magyar kulturális és vallási élet.

Havi mise, cserkészet és Corvinus-bál

Ma is működik a havonta egyszer, a hónap utolsó vasárnapján megtartott magyar nyelvű mise, amely a helyi magyarok számára több mint vallási esemény: közösségi találkozó, otthon-érzet, és a hagyományos értékek átadásának színtere.

A 2010-es években újabb lendületet kapott a helyi magyar élet: külön csoport alakult a Wiener Neustadt és környékén élő magyarok számára, bált szerveztek és egyre többen csatlakoztak a programokhoz. A magyar zászlón, amelyet a helyi közösség rendezvényein viselnek, a Corvinus-kehely képe látható - jelképezve egyszerre a történelmi örökséget, a hitet és az összetartozást.

Mátyás király uralkodása:

forrás: rolunk.at