
Ez a legfurább magyar emeletes ház, megtiltották a beköltözést a legfelsőbb emeletekre, ehhez különleges engedély kellett
Olvass tovább...
Érdekes a város viszonya a legendás uralkodóval.
Bécsújhely történelmének legizgalmasabb fejezetei közé tartozik Hunyadi Mátyás 1487-es hadjárata, amely során a magyar király elfoglalta a várost. A városban a hadjárat sikerét emléktábla is jelző - a felirat tanúsága szerint Mátyás nem bírt a hősies katonákkal, ezért csak úgy tudta elfoglalni a várat, hogy kiéheztette őket, ennek ellenére a helyiek nem gyűlölettel, hanem tisztelettel emlékeznek rá.
Mátyás bár katonailag alávetette őket, uralkodóként méltányosnak, sőt, nagylelkűnek bizonyult: megerősítette a város polgárainak jogait, és bátorságuk elismeréseként egy különleges, aranyozott ezüstkelyhet adományozott nekik - a Corvinus-kehely ma a bécsújhelyi Városi Múzeum egyik legféltettebb kincse, amelyet díszvendégeknek is bemutatnak. A város teljesen felvállalja Mátyás király hatását: róla elnevezett körút (Corvinus Ring), szálloda (Hotel Corvinus), emlékoszlop és emléktallér hirdeti máig az uralkodó dicsőségét.
Olvass tovább...
Mátyás öröksége nem csak az épített emlékekben, hanem az itt élő magyar közösség identitásában is tovább él. Bécsújhely az 1956-os forradalom után vált sok magyar menekült ideiglenes vagy végleges otthonává.
Az évek során ebből a menekültekből, tanulni vágyó fiatalokból és új hazát kereső családokból formálódott egy elkötelezett, aktív és egymást segítő magyar közösség. Ennek a közösségnek volt egyik fontos szereplője Dr. Csernay Jenő orvos, aki nemcsak gyógyított, hanem hidat épített a helyi osztrákok és a magyarok között és szerepet vállalt abban is, hogy újraéledjen a magyar kulturális és vallási élet.
Olvass tovább...
Ma is működik a havonta egyszer, a hónap utolsó vasárnapján megtartott magyar nyelvű mise, amely a helyi magyarok számára több mint vallási esemény: közösségi találkozó, otthon-érzet, és a hagyományos értékek átadásának színtere.
A 2010-es években újabb lendületet kapott a helyi magyar élet: külön csoport alakult a Wiener Neustadt és környékén élő magyarok számára, bált szerveztek és egyre többen csatlakoztak a programokhoz. A magyar zászlón, amelyet a helyi közösség rendezvényein viselnek, a Corvinus-kehely képe látható - jelképezve egyszerre a történelmi örökséget, a hitet és az összetartozást.
Mátyás király uralkodása:
forrás: rolunk.at