promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Hamarosan fontos bejelentést tesz Ferenc pápa egy gyűlésen, már előre fél mindenki tőle

Hamarosan fontos bejelentést tesz Ferenc pápa egy gyűlésen, már előre fél mindenki tőle

Borítókép:  Profimedia
Külföldi hírek
Kategória fejléc

Ferenc pápa bíborosi gyűlést hívott össze egy előre meg nem határozott időpontra, egy ilyen eseményen mondott le XVI. Benedek 2013-ban.

Ferenc pápát a múlt hét pénteken lélegeztetőgépre kellett tenni, miután súlyos légzési nehézségei lettek. Állapotát hányás nehezítette, a Vatikán tájékoztatása szerint sokat szenved az egyházi vezető, hol jobban, hol rosszabbul van. Felmerülhet a kérdés, hogy miért nem mond le Ferenc pápa, a CNN-nek nyilatkozó szakértő szerint erre is van magyarázat.

Hatszáz év után XVI. Benedek volt az első pápa, aki lemondott a hivataláról egészségügyi okokra hivatkozva. Ez a döntés akkor sokkoló hullámot indított el a katolikus egyházon belül és most, miután hetek óta kórházban van Ferenc pápa, a Vatikánban azt találgatják, lemond-e.

„Úgy gondolom, hogy az egyetlen olyan körülmény, amely mellett Ferenc pápa fontolóra venné a lemondását, az lenne, ha hosszan tartó degeneratív vagy legyengült állapotban lenne, amely megakadályozza, hogy teljes mértékben elláthassa a pápai szolgálatot”

– mondta Austen Ivereigh, pápai életrajzíró a CNN-nek, de egyben kiemelte, hogy Benedek lemondása is váratlanul ért mindenkit.

A pápaságról való lemondás nem olyan, mintha lemondanánk egy vállalat elnöki posztjáról vagy egy nagyvállalat vezérigazgatói posztjáról. Nincsenek határidők, ez egy életre szóló munka. A katolikusok számára a pápa Szent Péter utódja, aki maga Krisztus által adott szolgálatot látja el. 

A pápaság azonban hivatal is, és a modern orvostudomány fejlődése és a várható élettartam azonban úgy tűnik, új forgatókönyvet mutat be. 

A szakértő szerint idősnek vagy gyengének lenni egy pápa esetében nem akadálya annak, hogy a hivatalában maradjon. Ráadásul a katolikus egyház sem akarna olyan precedenst teremteni, hogy amikor egy pápa elér egy bizonyos életkort vagy betegségi fokot, le kell mondania. 

Benedek pápa lemondásakor a jelenlévők azt hitték, rosszul hallanak

2013. február 11-én jelentette be XVI. Benedek, hogy lemond a pápaságról, a bíborosok rutingyűlésén. A találkozó végén a német pápa latinul kezdett beszélni, és megdöbbentette a jelenlévőket, amikor közölte a döntését. A bíborosok közül többen egymáshoz hajoltak és azt kérdezgették, jól hallották-e. 

A Vatikán bejelentette, hogy Ferenc pápa egy meg nem határozott időpontra konzisztóriumot hívott össze a szentségjelöltek mérlegelésére. Most azt találgatják a legfelsőbb egyházi körökben, hogy a találkozón bejelenti-e lemondását.

„Úgy gondolom, hogy a pápa jelenleg a túlélésre és a jubileumi év befejezésére összpontosít. 89. életévében azonban kénytelen feltenni magának a kérdést, hogy alkalmas-e még a gyülekezet vezetésére?”

– mondta a CNN-nek nyilatkozó Austen Ivereigh, aki szerint az egyházfő korábbi kijelentései nem pont ebbe az irányba mutatna

Ferenc korábban azt mondta, hogy a pápaság „ad vitam” (latinul „életre szóló”), és a lemondás nem szerepel a napirendjén. Ennek ellenére soha nem zárta ki a lemondását, és úgy fogalmazott: Benedek döntése megnyitotta az ajtót a leendő pápák nyugdíjba vonulása előtt.

Konklávé összehívása lemondás után ugyanúgy történik, mint pápai haláleset esetén, ám 2013-ban Benedek törvénymódosítással lehetővé tette a választások mielőbbi megtartását. Egy esetleges konklávé kihirdetéskor a Bíborosi Kollégium 253 tagja közül 140 pápaválasztó és pápává választható bíboros lépheti át a Sixtus-kápolna küszöbét.