![A saját számlájáról akart pénzt felvenni a nő, a banki dolgozó arcon röhögte, készpénz helyett egészen mást kapott](https://images.promotions.hu/article/125878/1732270919_bank-keszpenz-penzfelvetel-digitalis-gazdasag.jpg?crop=1400,577,0,354&width=386)
A saját számlájáról akart pénzt felvenni a nő, a banki dolgozó arcon röhögte, készpénz helyett egészen mást kapott
Olvass tovább...
A legmodernebb technológia segített a tudósoknak a valódi méret megállapításában.
Egy izgalmas tudományos felfedezés tartja lázban a geológusokat és barlangkutatókat világszerte: Albánia déli részén, a Leskovik környéki hegyek mélyén rejtőzik a bolygó legnagyobb föld alatti termálvizes tava. A Neuron névre keresztelt természeti csoda a legmodernebb technológiákkal végzett expedíció során nyerte el címét, azóta pedig a kutatók figyelmének középpontjában áll.
A történet négy évvel ezelőtt kezdődött, amikor egy cseh kutatócsoport a dél-albániai barlangok feltérképezésén dolgozott. A csapat akkor már sejtette, hogy valami rendkívülit talált, ám megfelelő műszerek híján nem tudták pontosan felmérni a felfedezett víztömeget. 2024-ben azonban visszatértek, majd a Neuron Alapítvány támogatásával a legmodernebb 3D-s képalkotó eszközöket vetették be a titokzatos föld alatti tó feltárására.
Az expedíció vezetője, Marek Audy és csapata a legújabb lidar technológiát alkalmazta, amely lézeres letapogatással tette lehetővé a tó pontos méreteinek meghatározását. Az eredmények elképesztőek voltak: a Neuron-tó 138 méter hosszú, 42 méter széles, és mintegy 8300 köbméter forró vizet tartalmaz.
Olvass tovább...
A tó felfedezésének egyik kulcspillanata volt, amikor az expedíció tagjai egy hatalmas, rejtélyes gőzoszlopot pillantottak meg a barlang bejáratánál. Ahogy közelebbről megvizsgálták a jelenséget, rájöttek, hogy a forró víz egy több mint 100 méteres mélységből tör fel, egy eddig ismeretlen barlangrendszer részeként.
Az albán-görög határvidéken található térség politikai feszültségei miatt sokáig tiltották az ilyen jellegű kutatásokat, így nem csoda, hogy a Neuron-tó rejtve maradt a világ elől. Az expedíció tagja, Richard Bouda fotós azonnal felismerte a helyszín jelentőségét, a barlangi termálvíz látványát pedig egyszerre "félelmetesnek és lenyűgözőnek” nevezte.
Olvass tovább...
Marek Audy és csapata most azon dolgozik, hogy további expedíciókat szervezzen a tó és környezetének részletesebb feltárására. A tudósok remélik, hogy a Neuron-tó segít majd jobban megérteni a föld alatti ökoszisztémákat, valamint azokat a geológiai folyamatokat, amelyek a termálvizek kialakulásához vezetnek.
A korábbi rekorder egy Magyarországon felfedezett föld alatti termáltó volt, amely a budapesti törökfürdők alatt húzódik, mostmár azonban a világ legnagyobb aktív föld alatti termálvizes tava címet hivatalosan is a Neuron-tó birtokolja.
Videó a felfedezésről: