promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Megkezdődött a Trump-Putyin találkozó előkészítése, hamarosan tényleg véget érhet a háború?

Megkezdődött a Trump-Putyin találkozó előkészítése, hamarosan tényleg véget érhet a háború?

Borítókép:  Profimedia
Külföldi hírek
Kategória fejléc

Úgy tűnik, nem csak szájhősködés volt, valóban találkozót tervez a két vezető.

Trump és Putyin lehetséges találkozója a háború lezárása érdekében

Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke már korábban is jelezte hajlandóságát egy találkozóra Donald Trumppal, az Egyesült Államok egykori elnökével, és ezt ismét megerősítette. Egy 2022. december 19-i televíziós kérdezz-felelek során Putyin elmondta, hogy "bármikor" kész találkozni Trumppal, amennyiben erre lehetőség nyílik, mivel úgy vélte, hogy a két vezető közötti személyes találkozó számos égető problémát megoldhatna.

Most megérkezett a másik fél véleménye is: Trump viszontválaszában, egy floridai találkozón, amelyet republikánus kormányzókkal tartott Palm Beachen, megerősítette, hogy a találkozó megszervezése folyamatban van, és hozzátette: "véget kell vetnünk ennek a háborúnak, amely egy igazi zűrzavar". Az üzenet egyértelmű: mindkét fél hajlandóságot mutatott arra, hogy a párbeszéd útján próbálják megoldani az ukrajnai konfliktust, amely már lassan három éve tart és már eddig is pusztító következményei voltak.

Trump ígéretei és tervei az ukrajnai háború kapcsán

Donald Trump az ukrajnai háború kapcsán korábban többször is élesen kritizálta a Biden-adminisztráció stratégiáját, kampányában pedig azzal érvelt, hogy ő hatékonyabban tudná kezelni a konfliktust. A megválasztott amerikai elnök tőle megszokott módon nem szerénykedett, szerinte az ő elnöksége alatt nem tört volna ki a háború, és azt ígérte, hogy ha ismét hivatalba lép, 24 órán belül véget vet az ukrajnai háborúnak - azért ez egy meglehetősen merész állítás, amely az azonnali tűzszünet és béketárgyalások megszervezését feltételezi. 

A béketárgyalások kihívásai és lehetőségei

Egy Putyin–Trump találkozó kétségkívül óriási hatással lehetne az ukrajnai háború alakulására, de a sikerhez vezető út nem lenne akadályoktól mentes. Mindkét vezetőt kritizálták már korábban is: Trumpot a túlzottnak vélet oroszbarátsága miatt, Putyint pedig a konfliktus kirobbantásáért.

Ha ez nem lenne elég, azért az Európai Unió és NATO tagállamai is kulcsszerepet játszanak a konfliktusban, így egy bilaterális tárgyalás valószínűleg nem lenne elegendő a háború lezárásához. Az elemzők arra is rámutatnak, hogy Trump ígéretei sokkal inkább a belpolitikai kampány részei, mintsem valós megoldások a bonyolult geopolitikai helyzetre, de az tagadhatatlan, hogy egy ilyen találkozó (ha ténylegesen létrejön) esélyt adhatna arra, hogy a felek új alapokra helyezzék a párbeszédet, és elősegítsék egy hosszú távú békemegállapodás kidolgozását.