promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Beszáll a NATO az internetbe, radikálisan átalakítanák az internetezés módját

Beszáll a NATO az internetbe, radikálisan átalakítanák az internetezés módját

Borítókép:  Profimedia
Külföldi hírek
Kategória fejléc

A projekt a "HEIST" névre hallgat.

Bármilyen nehéz is elképzelni, a videóhívások, cikkek olvasása vagy bármilyen online tevékenység során használt adataink (a voltaképpeni internet) többsége valójában a tengerfenéken húzódó óriási optikai kábelhálózaton keresztül érkezik. Ezek a kábelek a globális adatforgalom több mint 95%-át biztosítják, ám létezésük mögött komoly kockázatok húzódnak meg, amelyekre a NATO most innovatív megoldással reagál.

A láthatatlan hálózat és a rejtett veszélyek

Az óceán mélyén futó száloptikai kábelek bámulatos technológiák: fényt használnak az adatok gyors és minimális információvesztéssel történő továbbítására. Ezek a körülbelül 2 ujjnyi vastag kábelek fizikailag és digitálisan is összekötik a világ kontinenseit (kivéve az Antarktiszt), így alapjaiban határozzák meg a modern kommunikációs rendszereket.

Jelenleg évente körülbelül 100-150 kábel szakad el különböző okok miatt, leggyakrabban halászhálók vagy a tengerfenéken vontatott horgonyok miatt. Ennél is aggasztóbb, hogy a geopolitikai feszültségek miatt szándékos szabotázs is fenyegeti a kábeleket.

A tavalyi év novemberében például két internetkábelt vágtak el a Balti-tengerben, ami európai kormányokat arra késztette, hogy "hibrid támadásokkal" gyanúsítsák Oroszországot - bár Moszkva határozottan visszautasította az állításokat, az eset azért mindenképpen rávilágított a tenger alatti infrastruktúra sebezhetőségére.

Egy új biztonsági hálózat: a HEIST projekt

A NATO is felismerte a veszélyeket, ezért most egy olyan rendszert fejleszt, amely a földalatti kábelhálózat mellett az űrt is bevonja az internetforgalom biztonságának növelésére. A Hybrid Space/Submarine Architecture Ensuring Infosec of Telecommunications (HEIST) névre keresztelt projekt célja egy hibrid, kevésbé sérülékeny kommunikációs rendszer létrehozása, amely voltaképpen a tengeralatti kábelek és a műholdas kommunikáció ötvözésén alapul.

„Gondoljunk csak Izlandra például. Izland pénzügyi szolgáltatásokban és felhőalapú számítástechnikában erős, de csupán négy kábel köti össze Európával és Észak-Amerikával. Ha ezek a kábelek megsérülnek, az ország teljesen elszigetelődik.”

- magyarázta Nicolò Boschetti, a Cornell Egyetem doktorandusz kutatója. 

A HEIST célja, hogy egy biztonságos, független internetes hálózatot építsen, amely képes helyettesíteni az óceáni kábeleket, ha azok bármilyen okból kifolyólag felmondják a szolgálatot.

Miért nem elég a Starlink?

Bár a SpaceX által fejlesztett Starlink már most is jelentős szerepet játszik az űralapú internetforgalomban, a NATO egy olyan rendszert szeretne létrehozni, amely nem függ egyetlen milliárdos döntéseitől. Elon Musk például Ukrajnának ajánlotta fel a Starlink használatát az orosz invázió idején, de ez számos vitát váltott ki, hogy mennyire helyes, ha egy magánszemély ilyen befolyást gyakorol globális ügyekre, így a HEIST célja a NATO szerint, hogy államilag irányított és független (hogy valami hogy államilag irányított és egyszerre független, azt csak a NATO szakértői tudják) alternatívát biztosítson.

Ebből a videóból pedig egészen biztosan minden kiderül, amit az internet működéséről tudni akartál:

forrás: iFLScience