Fura magyar feliratokat találtak Dél-Amerika közepén egy sziklába vájva, lehetetlen, hogy ott legyenek?
Olvass tovább...
Ez az egyik legkülönlegesebb eset az átnevezések kapcsán Romániában.
Trianon után elképesztően sok magyar település került a magyar határon kívülre, és azonnal elkezdődött az átnevezési hullám is. Nagyon sok esetben olyan neveket kaptak a sok száz év múltra visszatekintő magyar települések, amelyek semmiféle szállal nem kötődtek a területhez sem, ahol találhatók. A helyi kultúra- és történelemszemlélet átalakított mindent, ám nem minden esetben. Erre pedig egy kis magyar falu története hívja fel leginkább a figyelmünket.
Az, amelyikről már te is hallottál, hiszen szinte minden magyar irodalomtankönyvben szerepel, méghozzá a hely legismertebb szülöttje után. Érmindszentről van szó, arról a településről, amely szorosan kötődik Ady Endréhez, hiszen itt született még a Monarchia születése után néhány évvel, 1877. november 22-én. A faluban ma is több épület emlékeztet arra, hogy itt született a magyar irodalom és kultúra ikonikus alakja.
Olvass tovább...
Még a magyar író szülőházát is megcsodálhatjuk a faluban.
Magyarul Adyfalvának hívják, románul pedig megint csak magyar neve van, hiszen egyszerűen úgy hívják, hogy Ady Endre. Pedig korábban átnevezték a falut, és kapott olyan nevet is, amely tényleg románul hangzott, úgy hívták korábban, egy rövid ideig, hogy Eriu-Metent. Rengeteg cikk jelent meg a faluról, amely ezer szállal kötődik a magyar íróhoz, ezekből pedig azt is megtudhatjuk, hogy Ady Endre itt töltötte a gyerekkorát is.
Ma a szülőháza múzeumként üzemel, rengeteg tárgyat láthatunk abból a korszakból, amikor Ady Endre itt élt a családjával.
(via Sokszínű Vidék)