A saját számlájáról akart pénzt felvenni a nő, a banki dolgozó arcon röhögte, készpénz helyett egészen mást kapott
Olvass tovább...
Amerikai és francia közvetítéssel hozták tető alá.
Tűzszünet a Közel-keleten
A mai napon november 27-én, helyi idő szerint hajnali 4 órakor a világ által régóta várttűzszünet lépett életbe Izrael és a libanoni Hezbollah síita milícia között, miután mindkét fél elfogadta az Egyesült Államok és Franciaország közvetítésével létrejött megállapodást.
Olvass tovább...
Izrael és Libanon háborúja
A megállapodás egyáltalán nem véletlen: a több mint egy évig tartó konfliktus során mindkét oldalon jelentős veszteségek keletkeztek. A közel-keleti konfliktus során az izraeli hadsereg (IDF) számos légicsapást hajtott végre Libanon területén, míg a Hezbollah rakétatámadásokat indított Izrael északi része ellen - a harcok következtében több ezer civil kényszerült elhagyni otthonát mindkét országban.
A tűzszüneti megállapodás értelmében a Hezbollah vállalta, hogy fegyvereseit visszavonja a Litani folyótól délre eső területekről, míg Izrael beleegyezett csapatainak fokozatos kivonásába Dél-Libanonból. A megállapodás végrehajtását egy nemzetközi bizottság fogja felügyelnii, amelynek vezetését az Egyesült Államok látja el, és amelyben Franciaország, Libanon, Izrael, valamint az ENSZ UNIFIL-missziója is részt vesz.
Olvass tovább...
Joe Biden amerikai elnök a Fehér Ház rózsakertjében tartott beszédében hangsúlyozta, hogy a tűzszünet célja a tartós béke megteremtése a régióban. Kiemelte, hogy a következő 60 napban a libanoni hadsereg és a biztonsági erők veszik át az ellenőrzést a déli területeken, hogy megakadályozzák a Hezbollah katonai infrastruktúrájának újjáépítését.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök üdvözölte a megállapodást, ugyanakkor figyelmeztetett, hogy Izrael határozottan fellép minden esetleges tűzszünet-sértés ellen. Hangsúlyozta, hogy a Hezbollah jelentős veszteségeket szenvedett el a konfliktus során, és a szervezet már nem ugyanaz, mint korábban.
Bár beszédéből kimaradt, de a közösségi médiában számtalan posztban látható volt, hogy az izraeli hadsereg is komoly veszteségeket szenvedett el, főleg az alsóbb, közkatona szinteken, és a nemzetközi retorika ellenére a lakosság azért messze nem volt már teljesen támogató a háborúval kapcsolatban.
A nemzetközi közösség, köztük Emmanuel Macron francia elnök és António Guterres ENSZ-főtitkár, üdvözölte a tűzszünetet, és reményét fejezte ki, hogy az hosszú távú békéhez vezet a Közel-Keleten. Ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy a helyzet továbbra is törékeny, és a megállapodás sikeres végrehajtása érdekében minden érintett félnek elkötelezetten kell együttműködnie.
Benjamin Netanjahu tűzszünetet bejelentő beszéde:
forrás: APNews