Százezrek csodálják, ahogy a magyar nyelvvel próbálkozik egy külföldi fiatal, frappánsan reagált a kihívásokra
Olvass tovább...
A halászoknak is komoly károkat okozhatnak, ráadásul az őshonos fajokat is megtizedelheti a jelenlétük.
Hatalmas problémát okoz, hogy a klímaváltozásnak és az emberi beavatkozásnak köszönhetően egyre több idegenhonos faj jelenik meg vizeinkben. Ez nem csupán Magyarországon, de egész Európában komoly probléma, most épp a Duna osztrák szakaszán fogtak ki egy nem éppen odaillő állatot.
A tenyérnyi méretű gyapjasollós rák Kínából származik, Európában az előző évszázad elején fedezték fel az első példányokat, melyek valószínűleg kereskedelmi hajók ballasztvizével érkeztek a kontinensünkre – írja a Telex.
Németországban már a következő évtizedekben elterjedtek, ami már akkor gondot jelentett, hiszen a halászok felismerték, hogy megtizedelik a halállományokat, tönkreteszik a halászhálókat, és az őshonos rákok elől is eleszik a zsákmányokat. Nem csupán gyorsan képesek szaporodni, de teljesen kiszorítják fajtársaikat.
Olvass tovább...
A gyapjasollós rák jellegzetes, prémhez hasonló borítású lábairól kapta a nevét, olajbarnás színe és fehéresen végződő ollói is könnyen felismerhetővé teszik. A Dunából kifogott példányt Linznél jelentette egy osztrák halász, aki nem is tétovázott, ételt készített a rákból, azonban meglehetősen negatív véleménnyel volt róla, hiszen kevés húsa miatt gyakorlatilag ehetetlen.
Nem csupán a gyapjasollós rák okoz hasonló galibákat a hazai és európai vizekben, a jelzőrákok szintén nagyon hatékonyan szaporodnak, és ugyanúgy invazív fajnak számítanak. Ezek szintén az ollókjukról beazonosíthatók, hiszen fehér vagy türkizkék foltokat fedezhetünk fel rajta. A jelzőrák azonban nem Ázsiából, hanem Amerikából érkezett, közös tulajdonságok ugyanakkor, hogy nem őshonos fajok.
A jelzőrákok viszont igazán ízletesek, a beszámolók szerint a homáréhoz hasonló, és beleillik a hazánkban gasztronómiai jelentőségű rákok táborába. Ezek közül a legkedveltebb a folyami rák, a kecskerák és a kövi rák. És hogy miért is kedvelt ínyencség a rák? Ebből a videóból kiderül:
Nagyon fontos azonban tudni, hogy bármilyen nem őshonos fajt szigorúan tilos a hazai vizekbe engedni, hiszen könnyen előfordulhat, hogy annyira passzol az eredeti élőhelyükhöz az itteni, hogy szaporodásnak indulnak. Ezzel pedig akaratlanul is belenyúlhatunk az ökoszisztémába!