promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kilenc gyereket végzett ki a 13 éves kisdiák, három bomba is volt nála

Kilenc gyereket végzett ki a 13 éves kisdiák, három bomba is volt nála

Borítókép:  Profimédia/Illusztráció
Külföldi hírek
Kategória fejléc

Ez volt minden idők egyik legsúlyosabb iskolai mészárlása.

2023 május 3-án egy tragikus iskolai lövöldözés rázta meg Szerbiát, amely során a 13 éves Kosta Kecmanović kilenc diákot és egy biztonsági őrt ölt meg és még egy embert súlyosan megsebesített Belgrádban, a Vladislav Ribnikar általános iskolában. Ez az eset nemcsak az iskolát, az egész balkáni régiót mélyen érintette, mivel errefelé rendkívül ritkán fordul elő ilyen erőszakos cselekmény iskolai környezetben.

Az iskolai mészárlás megtervezett akció volt.

Kecmanović állítólag heteken át tervezte az akcióját. A támadás reggelén az első óra kezdetén nyitott tüzet az iskolában, először egy tanárra, majd több diáktársára. A támadás nem hirtelen elhatározásból fakadt, hanem gondosan megtervezett volt: Kosta magával hozta apja fegyverét és egy lőszerekkel teli táskát, amelyben három molotov koktél is volt. Az iskolai kamerák rögzítették, ahogy módszeresen végigmegy az épületen, céltudatosan lövöldözve.

A szerb hatóságok szerint Kecmanović szülei nem megfelelően tárolták a fegyvert, amelyhez a fiú hozzáférhetett és a lőszer sem volt külön tartva az éles fegyverektől. A fiú édesapját ezért bíróság elé állították, a vádak között szerepelt a felelőtlen fegyvertartás, mivel nem biztosított a lőfegyvert kellőképpen, ráadásul még tanította is fiának a fegyverhasználatot. Az apa azt állította, hogy nem gondolta volna, hogy fia ilyen tettet követhet el, de hatásokat nm hatották meg az édesapa szavai, felelősnek gondolták őt a történtek miatt.

A lövöldöző diák 13 éves volt.

A támadás során kilenc diák, valamint egy biztonsági őr veszítette életét, akik közül sokan a fiú osztálytársai voltak. Az áldozatok életkora 12 és 14 év között volt és mindannyian az iskola első emeletén tartózkodtak, amikor a lövöldözés elkezdődött. Az egyik túlélő beszámolója szerint a lövések hatalmas pánikot keltettek, és a diákok között többen a közeli ablakokon keresztül próbáltak menekülni. Az iskola udvarán várakozó szülők és az épület körül összegyűlt szemtanúk sokkoló jeleneteknek voltak tanúi.

A rendőrség perceken belül megérkezett a helyszínre, és azonnal őrizetbe vette Kecmanovićot, aki ekkor még mindig az iskolában tartózkodott. Mivel 13 éves volt, jogilag nem büntethető, így nem vonható felelősségre büntetőjogi értelemben. A támadás után egy pszichiátriai intézetbe szállították, ahol további vizsgálatoknak vetik alá. Az eset után szerte az országban, különösen a nagyobb városokban tüntetések kezdődtek, amelyek során a résztvevők az erőszak ellen és a fegyverek szigorúbb ellenőrzése mellett álltak ki.

A tragédia hatalmas visszahangot keltett.

Szerbiában a korábbi háborús helyzet miatt magas az otthon tartott fegyverek aránya, ami részben az évek 1990-es történésekhez vezethető vissza. Az országban sok háztartásban találhatók lőfegyverek, és bár törvények szabályozzák a fegyvertartást, ezek betartatása nem minden esetben történik megfelelően. A tragikus esemény után Aleksandar Vučić elnök azonali bejelentést tett, amelynek célja a fegyvertartási szabályok szigorítása és az illegális fegyverek begyűjtése volt. Az elnök az általános biztonsági előírásokon is módosítani akart, például biztonsági személyzet kitelepítésével bizonyos intézményekben.

A tragédia óriási társadalmi vitákat váltott ki. Sokan a szerbiai politikai légkört és az országban eluralkodó erőszakos kultúrát hibáztatták az esetért. Számos tüntető azt állította, hogy a média és a politikai vezetők olyan légkört teremtettek, amely normalizálja az erőszakot, különösen a fiatalabb generációk körében. Ennek hatására tömegtüntetések kezdődtek Belgrádban és más szerb városokban, ahol a résztvevők a fegyveres erőszak megszüntetését és a közbiztonság javítását követelték.

Az eset nemcsak Szerbiában, hanem nemzetközi szinten is nagy visszhangot váltott ki, különösen azért, mert az országban az iskolai lövöldözések szinte ismeretlenek voltak korábban. Több nemzetközi szervezet is kifejezte együttérzését az áldozatok hozzátartozóival, és felhívták a figyelmet a fegyverekkel kapcsolatos jogszabályok szigorításának szükségességére. Szerbiában pedig új viták indultak arról, hogyan lehetne kezelni a fiatalok mentális egészségét, valamint hogy milyen megelőző intézkedések szükségesek a közoktatási intézmények védelmében.

A sokkoló és tragikus esetről egyéb részleteket ebből a rövid videóból tudhatsz meg: