promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A júliusi időjárás brutális csavart hoz, akik nyaralni mennek, így készüljenek

A júliusi időjárás brutális csavart hoz, akik nyaralni mennek, így készüljenek

Borítókép:  Freepik / Illusztráció
Időjárás
Kategória fejléc

Extrém júliusi időjárás következik: a hidegfront és lehűlés után visszatér a kánikula, újabb hőhullám vár ránk napokon belül.

Júliusban rövid lehűlés után újra tombol a kánikula - extrém hőség várható

Júliusban újra támad a kánikula – a hidegfront csak átmeneti enyhülést hoz, a mezőgazdaság súlyos károkat szenved

A júliusi időjárás most igazán változékony arcát mutatja, ami sokakat váratlanul érhet a nyaralás idején. Az elmúlt hetek extrém hőhullámai után sokan fellélegeztek a hidegfront érkezésének hírére, azonban a meteorológusok előrejelzése szerint ez az enyhülés csak átmeneti lesz.

Német Lajos meteorológus elmondta, hogy a hónap elején ugyan visszaesik a hőmérséklet, és lesznek napok, amikor a napi maximum hőmérséklet sem éri el a 20 fokot, de július közepétől várhatóan ismét beköszönt a kánikula

Júniusi aszály sújtotta az országot – a hidegfront után júliusban visszatér a kánikula, veszélyben a termés

Az előrejelzés kiemelte, hogy a júniusi aszály súlyos hatással volt az ország mezőgazdasági területeire és terményeire, hiszen volt olyan térség Magyarország területén, ahol egyetlen csepp eső sem hullott hetekig. A kánikula és a vele járó aszály a terméshozamot is óriási mértékben veszélyezteti, illetve a teljes ökológiai rendszert is megterheli.

Német Lajos meteorológus példaként említette saját szülőfaluját, Vámosmikolát, ahol gyerekkorában még bogyós gyümölcsöket, például málnát termesztettek nagy mennyiségben, azonban mára ez a növény egyre inkább tájidegenné vált a térségben, és helyette egyre gyakrabban jelennek meg a kertekben mediterrán eredetű növények, például a füge.

A júliusi időjárás a következő napokban is változékony lesz. A hónap elején egy hidegfront érkezik, amely sokfelé jelentős, áztató esőt hoz, felfrissítve a kiszáradt talajt és enyhítve a hetek óta tartó szárazságot, ám a hét második felétől újra számítani kell a kánikula visszatérésére. Aki a nyaralás idejét erre az időszakra tervezi, annak érdemes figyelnie a napi előrejelzés alakulását, hiszen a hőmérséklet ismét 30-35 fok közé emelkedhet, sőt, akár magasabb csúcsok is előfordulhatnak.

Életveszélyes hőség várja a nyaralókat – erre készülj, ha Európa legnépszerűbb országaiba utazol

Akik Olaszországba, Franciaországba, Spanyolországba, Portugáliába vagy Görögországba terveznek nyaralni, készüljenek fel arra, hogy ezekben az országokban is extrém hőség tombol. Szicíliában például a legforróbb órákban betiltották a szabadtéri munkát, míg Marseille-ben a hatóságok megnyitották az állami uszodákat, hogy az emberek ingyen hűsölhessenek.

A perzselő meleg több helyen erdőtüzeket okozott, és sajnos Spanyolországban és Franciaországban haláleseteket is jelentettek, amelyeket közvetlenül a hőség váltott ki. Azoknak, akik ezekbe az országokba utaznak, különösen fontos odafigyelniük a megfelelő folyadékpótlásra, napvédelemre és az időjárás-előrejelzések folyamatos követésére.

A júliusi hőség az utakon és MÁV vasutakon is gondot okoz – a szakértők szerint ehhez az időjáráshoz alkalmazkodnunk kell

A meteorológusok rámutatnak, hogy a szélsőséges időjárás jelentős kihívásokat jelenthet a mindennapi élet számos területén. A sofőröknek mindenképpen érdemes ellenőrizni a gumiabroncsok nyomását, hiszen a hőségben a levegő kitágul, ami csökkentheti a gumiabroncsok tapadását és növelheti a fékutat.

Ugyanígy a vasúti közlekedésben is problémákat okozhat a kánikula, hiszen a sínek felforrósodhatnak és eldeformálódhatnak, ezért a MÁV speciális fehér bevonattal próbálja hűteni a felforrósodott sínrudakat. A júliusi időjárás változásait tehát nem szabad félvállról venni, hiszen a hirtelen jött forróság vagy épp az esőzések komoly hatással lehetnek az utazási tervekre, a mezőgazdasági munkákra és a hétköznapi életünkre egyaránt.

Bár a hidegfront néhány napos felüdülést ígér, a hosszabb távú előrejelzés szerint július második felében újra visszatér a kánikula. A meteorológusok szerint a klímaváltozás hatásai egyre markánsabban jelentkeznek Magyarország területén is, ezért mind az embereknek, mind az agráriumnak érdemes alkalmazkodni ezekhez az új időjárási viszonyokhoz. Ahogy Német Lajos fogalmazott: a természet ereje hatalmas, nekünk pedig nincs más választásunk, mint megtanulni együtt élni ezekkel a szélsőségekkel.

Az alábbi videóban követhetjük végig, hogyan értékeli Németh Lajos meteorológus a 40 fokos hőség és a brutális aszály okait, hatásait és várható következményeit: