
Titkos záradék a trianoni békeszerződésben, tényleg visszajárnának az elcsatolt területek Magyarországnak?
Olvass tovább...
Míg nálunk a szárazság és a kánikula tombol, valahol a hideggel küzdenek.
A magyar történelem a létezés igazi hullámvasútja. Hazánk, függetlenül attól, hogy éppen Királyság vagy Köztársaság volt, sokszor volt dicső magaslatokban, de még többször volt pokoli mélyen. Fontos buktatója volt hazánknak, amikor a Habsburg Birodalom szemet vetett rá, miközben Európát szinte egyedül a magyarok próbálták aktívan óvni a török fenyegetéstől. Az osztrákok alig várták, hogy néhány tehetségtelen uralkodó végül a vesztébe vezesse az országot. A haza széthullása után szerencsére erős maradt a magyarok öntudata, és a szétszabdalt területeken túléltük az évszázadok viharait.
Olvass tovább...
A magyarság olyannyira sikeresen ragadt meg a Kárpát-medencében, hogy egyik kártevő pióca állam sem tudta elsorvasztani. Azonban az ipari fejlődés, az emberiség előrelépése a globalizáció felé az elnyomás árnyékában rengeteg magyart kegyetlen döntés elé állított. Először az 1848/1849-es forradalom és szabadságharc után indult meg a magyarok kivándorlása az országból, mintegy elunva a bécsi udvar elnyomását. Kossuth Lajos és más politikusok, illetve katonatisztek más lehetőséget nem látva, elhagyták az országot. Kossuth soha többet nem tért haza életében, csak halála után hozták Magyarországra maradványait.
Már ekkoriban voltak olyanok viszont, akik Ausztráliában látták a lehetőséget. Azonban a 19. században jobbára inkább csak kalandorok és felfedezők jutottak el a távoli földrészre. Az angol nyelvű, a brit korona alá tartozó országot csak később, az 1956-os forradalom leverését követően lepték el a magyarok. A szovjet intervenciót követően magyarok ezrei döntöttek úgy, hogy tarthatatlanná vált a helyzet a szocializmusban raboskodó Magyarországon. A Rákosik és Kádárok sötét ideje jött el évtizedekre, így kénytelenek voltak távoli országokba elvándorolni. Magyar emigránsok jutottal el az USA-ba, Dél-Amerikába, de még Ausztráliába is.
Olvass tovább...
Egyes számítások szerint manapság körülbelül 15-20 ezer Magyarországon született személy él életvitel szerűen a hatalmas, és általában forró Ausztráliában. Azonban a "kenguruk földjén" ennél jóval több magyar (útlevéllel rendelkező) vagy magyar származású ember lakik. Korábbi becslések szerint körülbelül 73 ezerre tehető azoknak a lélekszáma, akikben Árpád vezér vére csörgedezik legalább egy kis százalékban. Ez a már igen jelentősnek számító emigráns kontingens szétszórva él Ausztráliában, nem jellemző, hogy nagyobb magyar kommunák lennének valahol is.
Ugyanis a déli féltekén ezek a hónapok a leghűvösebbek, bár kimondottan nagy zimankó Ausztráliában nem jellemző. Most viszont a délkeleti országrészre kemény télies klíma csapott le a forróság helyett. Cooma térségében a kenguruk havas tájakon ugrálnak és próbálnak boldogulni. A fagypont körüli hőmérsékletet természetesen ők sem igazán szívlelik, ám egyéb felvételek alapján a kölykök különösen élvezik a nedves, hideg, havas időjárást. Előrejelzések szerint a húzósabb téli aktivitásnak máris végre, és egyhamar nem várható újabb zimankó Ausztráliában.
Tegnap volt napra pontosan 31 éve, hogy Új-Dél-Walesben -23 Celsius fokot mértek, ami elképzelhetetlenül hideget jelent abban az országban, ahol a nem hivatalos mérési melegrekord a több, mint 53,1 Celsius fok. Ezt az értéket Queensland államban rögzítették, még 1889-ben. A hiteles csúcs 50,7 fok 2022. januárjából.
Így gázolnak a kenguruk a hóban: