Győzike üzenete a negatív kommentelőknek: „Inkább takarítsanak ki otthon”
Olvass tovább...
A Facebookon és más online felületeken sem úszhatják meg a büntetést a habzó szájú kommentelők.
Novemberben robbant a hírt, miszerint „Az internetes agresszió visszaszorításáról” címmel nyújtottak be törvényjavaslatot az országgyűlés igazságügyi bizottságához. Ez alapján börtönnel büntetnék azt, ha valaki kommentben más halálát vagy kínzását kívánja. Az Országgyűlés nem húzta-halasztotta sokáig a felvetést, kedden – több más törvényjavaslat mellett – az internetes agresszió visszaszorítását célzó előterjesztést is elfogadta. Eszerint januártól:
„Aki nagy nyilvánosság előtt elektronikus hírközlő hálózat útján olyan kifejezést, ábrázolást vagy kép- és hangfelvételt használ vagy tesz közzé, amely beazonosítható személlyel vagy személyekkel szembeni erőszakos, halált okozó, vagy különös kegyetlenséggel elkövetett büntetendő cselekményre irányuló szándékot vagy kívánságot fejez ki, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”
A magyar kommentkultúra sajnos távol áll attól, hogy ne jelenjenek meg naponta alattomos, különösen rosszindulatú hozzászólások. A Redditen többen azt találgatták, mi az, ami még belefér majd és mi az, ami már büntethető lesz.
Olvass tovább...
Többen igyekeztek a humoros végét megfogni a dolognak, szerintük ehhez hasonló kommentek következnek januártól a közösségi médiában:
„Tartós tejet már ne vegyél!”
„Hogy szakadna meg a Kacsamesék miattad...”
„Semmi gond! Végtelen időkig tartó szenvedést mèg mindig lehet kívánni.”
„Lassú lefolyású ALS-t kívánni ér? Azt hallottam, azt lehet méltósággal viselni.”
„Ne menjen mostanában ablak közelébe...”
Olyan is van, aki eldöntötte, hogy szilveszterig mindenkinek megírja a véleményét keresetlenül, hogy januártól már ne kelljen.
A humort félretéve a legtöbb felhasználó szerint valóban reális és előremutató ötlet a kormány részéről, hogy valamiképpen korlátozni próbálja a gyűlöletet a közösségi média berkein belül. Közismert emberek, celebek posztjait elolvasva még a legártatlanabb, gyermekekről szóló fotók, videók alatt is olvashatók olyan bejegyzések, amelyek januártól büntethetők lesznek.
Köztudott, hogy a negatív kommentek komoly lelki sérüléseket okozhatnak, különösen akkor, ha az illető érzelmileg sérülékeny, vagy ha a kommentek ismétlődően érkeznek, például online zaklatás (cyberbullying) formájában.
Nem titok az sem, hogy sokakat mélyen érintenek a negatív hozzászólások. A népszerű japán pankrátor, Hana Kimura egy ideig szerepelt egy valóságshowban is. A "Terrace House" című műsorban való szereplése után rengeteg negatív kommentet kapott az interneten a nézőktől. A zaklatás miatt depresszióba esett, és 2020-ban öngyilkosságot követett el. De nem ő az egyetlen, aki rosszindulatú hozzászólások miatt fordult önmaga ellen.
Az iskolában elveszik ugyan az okoseszközöket a diákoktól, de a fiatalok is aktív internethasználók. Szülők és pedagógusok közös véleménye, hogy miattuk is fontos lenne, hogy ne egy olyan online környezetben nőjenek fel, ahol azt látják, szinte megengedett mások halálát kívánni és szankciók nélkül lehet ócsárolni bárkit.
Lévai Richárd, közösségi média szakértő támogatja szankciók bevezetésést, de egyelőre megelehetősen szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy ez lenne a megfelelő módszer a habzó szájú kommentelők megfékezésére:
[[c1]]