promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A magyar Kínai Nagy Fal világszenzáció Borsod vármegyében

A magyar Kínai Nagy Fal világszenzáció Borsod vármegyében

Borítókép:  www.profimedia.hu
Gasztro & Utazás
Kategória fejléc

Hajukat tépték a turisták, mikor először meglátták ezt a helyet.

Vannak helyek, amik már az első pillanatban úgy megragadják az ember figyelmét, hogy nehéz szabadulni tőlük. Olyan, mintha nem is a valóság részei lennének, hanem valami díszlet egy fantasyfilmből - vagy egy jól beállított Instagram-posztból. Ahová jó érzés elutazni.

Aki már járt azon a helyen, amiről most szó lesz, azt mondja, ez nem csak egy vár. Ez egy történet. Egy mese, ami kövekből épült fel, kilátásból, legendákból és egy különleges magyar csavarból, amitől az egész még emlékezetesebb lesz. Mert a látvány ugyan magáért beszél, de amit ez a vár valójában jelent, azt kevesen tudják.

Egy vár, amit mindenki látott már képen, de kevesen tudják, hol van

Van egy vár Magyarországon, amiről szinte mindenki látott már lélegzetelállító fotókat, de a legtöbben mégsem tudják pontosan, hol is található. A meredek hegygerincre épült, szinte lebegőnek tűnő, karcsú, hosszan elnyúló erődítmény első látásra tényleg emlékeztethet a Kínai Nagy Falra - csak kisebb, zöldebb, barátságosabb. De amit valóban rejt, az nem egy ázsiai közhely, hanem egy hazai legenda, egy mesteri trükk, egy csepp magyar mesevilág, középkori ízzel.

Itt menekült IV. Béla - legalábbis a monda szerint

A vár, amiről szó van, nem más, mint Boldogkő vára, amely nemcsak a kilátás miatt különleges, hanem a története miatt is. A legenda szerint IV. Béla a muhi csata után menekülve a Hernád-völgyében keresett menedéket, ahol egy bizonyos Bodó nevű aszalómester rejtette el a borospincéjében. A király megmenekült, a tatárok hoppon maradtak, Bodó pedig nemcsak egy életre szóló köszönetet kapott, hanem egy feltétellel birtokot is: építsen várat oda, ahol a királyt megmentette.

Hét leány, hét év, hét lakodalom - ilyen mesés kezdete nem sok várnak van

A dolog ott csavarodik, hogy Bodó csak akkor volt hajlandó felhúzni a várat, ha a segítők el is veszik feleségül a hét lányát. A legenda szerint ez a feltétel nemcsak teljesült, de hét év alatt a Boldogkői vár is megépült. A hét esküvőt egy napon tartották, amin maga a király is jelen volt. A mondás szerint ekkor hangzott el az a bizonyos, sokat idézett mondat:

„E vár ezután Boldogkőnek neveztessék, mivel a hét szép leány itt volt a legboldogabb!”

A magyar „Nagy Fal” 100 méteres élménye

Ami viszont nem legenda, hanem puszta tény, hogy a vár leglátványosabb része a gyilokjáró, amely 100 méter hosszan kanyarog a 20 méter magas andezitsziklán.

Ez a fahídas rész 2002-ben épült újra, de már most egyfajta zempléni szimbólummá nőtte ki magát.

Itt sétálva nemcsak a várat, de az Aranyos-völgyet is belátni, miközben az ember épp olyan kicsinek érzi magát, mint egy mese főhőse egy hatalmas díszletben.

Ezért lett slágerhelyszín

Nem csoda, hogy Boldogkő vára a hazai kirándulók kedvencévé vált. Könnyen megközelíthető, családbarát programok várják a látogatókat, ráadásul a természeti környezet is lenyűgöző. Az öregtorony, a kápolna, az őrbódé - mind-mind olyan pont, ahol érdemes megállni, fényképezni.