
2000 éves titkos ajtót találtak a Duna-parton Magyarországon, ami mögötte volt, attól sokkolódtak a felfedezők
Olvass tovább...
Kettő, sejtelmes, krétaporos üzenet látható a tárgyaló termek falán – a posztapokaliptikus atmoszféra tovább tetőzi a szavak jelentését.
Mintha egy posztapokaliptikus film jelenete elevenedne meg, olyan hangulatot árasztanak azok a fotók, amelyek egy elhagyatott, föld alá süllyesztett épület mélyéről kerültek elő. A TikTok platformon belül, a bp_urbex2 csatorna urbex-fotósa egy régi magyar atombunker belső tereit kapta lencsevégre, és amit ott talált, az még a legtapasztaltabb felfedezőket is meglepte.
A falakat fehérre festették, a mennyezetről ipari stílusú lámpák lógnak, a sarkokban katonás rendben álló székek és egy fából készült tárgyalóasztal idézi fel az épület funkcionális múltját.
Az egyik szobában egy hosszú tárgyalóasztal áll, körülötte több piros székkel, amelyek még mindig makacsul őrzik funkciójukat – mintha bármelyik pillanatban újra elindulhatna egy titkos megbeszélés.
De ami igazán elgondolkodtató, az a falra szerelt fekete táblán rajzolódott ki, rajta kézzel írt, krétaporos felirattal: egy üzenet, fölötte egy lefelé ívelő nyíllal.
Olvass tovább...
A további képeken egy rövidebb, egyszerűbb szó is olvasható. A libabőrt keltő hatást csak fokozza, hogy mindez az egyik épen maradt berendezett helyiségben olvasható – nem egy üresen kongó raktárban, hanem egy valaha aktív szobában, ahol talán egykor tényleg döntések születtek.
A felfedezés újabb izgalmas fejezettel gazdagítja az urbex közösségének történeteit.
Magyarországon is egyre többen kutatják fel ezeket az egykori létesítményeket, ahol a múlt szó szerint a falakra van írva. Ez a konkrét helyszín – minden jel szerint egy valódi magyar-atombunker – meglepően nívós állapotban maradt fenn, és a képek alapján több szobája is épen átvészelte az idő vasfogát.
Az egyik helyiség, ahol a rövidebb felirat olvasható, meglepően rendezett: a székek katonás rendben állnak, az asztalon egy karcolás nyom sem árulkodik az idő múlásából származó berendezések leépüléséről.
A mennyezetről függő, retró stílusú lámpa az 1970-es évek hangulatára emlékeztet.
A falak épek, de a plafon alatti nyitott vezetékek és a funkcionalista berendezés hűen tükrözi a helyszín eredeti célját. Minden részlet arra enged következtetni: az idő mintha megállt volna – de az üzenet, amit hátrahagytak, máig erőteljes érzéseket kelthet sokunkban.
Olvass tovább...
A táblára írt szavak között a “Biológiai fegyver” és a “BIO” szó szerepel.
Vajon oktatási célokra szolgált ez a terem? Esetleg szimulációs tréningek helyszíne volt? Vagy valóban olyan témákat tárgyaltak itt, amelyek a hidegháborús feszültségek biológiai vetületeit is érintették? Egyes kutatók szerint a magyar-népköztársaság idején számos védelmi célú objektumban tartottak képzéseket, akár a biológiai hadviselés elméleti lehetőségeiről is.
A titokzatos feliratok és az épület meglepően sértetlen állapota arra utal, hogy egy különösen jelentős, múltidéző helyszínről van szó. Ez a hely – legalábbis hangulatában – sokkal inkább egy időkapszulába enged betekinteni, amely az ország múltjának egy sötétebb, titkokkal övezett korszakáról mesél.
A fotókon látható tárgyalóterem, a fekete tábla és az arra firkantott szavak hangulata egyenesen arra emlékeztet, mintha egy posztapokaliptikus történet kellős közepébe csöppentünk volna. A különleges térben visszhangként csengenek a múlt fenyegető kérdései – és két szó, amely önmagában is elegendő ahhoz, hogy kiszínezze fantáziánkat: biológia és fegyver.
Ahogy egyre több urbex-fotó kerül napvilágra az elhagyatott épület belsejéből, egyre világosabbá válik, milyen gazdag és rétegzett történelmi örökség rejlik a föld alatt.
A magyar atombunker különösen értékes részletet adott hozzá ehhez a mozaikhoz – egyetlen tábla, két szó, és az a baljóslatú kérdés, amely a falakról visszhangzik: mi zajlott itt valójában? A puzzle darabkáit még nem sikerült kirakni, de hamarosan választ kaphatunk eme kérdésekre.
Az alábbi videóban látható a titokzatos atombunker:
Olvass tovább...