
Bekeményítettek a balatoni büfék, nem tűrik el ezt a vendégeknek többet
Olvass tovább...
Egy kanadai újságíró balatoni kalandja ízekkel, illatokkal és élményekkel – így fest Magyarország egy külföldi tollából.
Egy különösen hangulatos írás jelent meg nemrég a Toronto Star hasábjain, amely Kanada egyik legolvasottabb online hírlapja.
A cikk szerzője, Claudia Capos kanadai újságíró, két hetet töltött Magyarország egyik legkedveltebb nyaralóhelyén, a Balaton partján – és élményeit olyan lelkesedéssel örökítette meg, hogy a legnagyobb dicséretet is túlragyogta a sorai között áradó őszinte rajongás.
A beszámoló a keszthelyi Kisfaludy Házban játszó cigányzenészek muzsikájával indít, akik a Magyar rapszódia dallamait húzzák, eközben Claudia gondolatai a csirkepaprikás, a gesztenyefák illata és egy korsó hideg Dreher Classic körül forognak.
A szerző szerint kevés dolog vetekszik azzal az érzéssel, amikor a Balaton fölött lebegő, kövér felhők árnyékot vetnek a távoli vulkanikus hegyekre.
Olvass tovább...
Keszthely városa lett a kiindulópontja – a főtéren pünkösdi ünnepség, gulyás és sör fogadta érkezésekor. A Festetics-kastély megtekintése után Claudia autóba ült, és bejárta a környéket. Magyarország útjait meglepően jónak találta – a megjegyzéshez azért könnyed irónia is társult.
A beszámolóban külön fejezetet kapott Hévíz, ahol a gyógytó kénes illata ugyan először elriasztotta, de néhány óra után már meg sem érezte. A víz jótékony hatása, és a fürdő hangulata teljesen elbűvölte. Ezután Sümegen is megállt, ahol egy középkori lovagi tornán vett részt, és találkozott két amerikai házaspárral, akik szerint Magyarország épp olyan, mint Nyugat-Európa – tiszta, rendezett, gyönyörű – de jóval elérhetőbb áron.
A cikk egy érdekes kulturális észrevétellel is szolgál: a szerző kissé elcsodálkozott azon, hogy a "magyar tenger" körül rengeteg magyar település neve a „Balaton” előtaggal kezdődik. Bár ez kezdetben megtévesztő volt számára, később örömmel tapasztalta, hogy a nevek hasonlósága mögött egészen különböző karakterű falvak és városok rejtőznek – mindegyiknek saját stílusa, ritmusa és atmoszférája van.
Olvass tovább...
A kanadai újságíró, Claudia Capos egyik leglíraibb megállapítása a Balatonról a következő gondolatok voltak:
„Kevés dolog vetekszik azzal az érzéssel, amikor a Balaton fölött lebegő, kövér felhők árnyékot vetnek a távoli vulkanikus hegyekre.”
A nyaralás végére Claudia Capos már nem egy egyszerű látogatóként, hanem valódi rajongóként gondolt a Balatonra – visszavágyik a csokoládé mártásban úszó Gundel palacsintára, a kiváló borokra, valamint arra a különleges hangulatra, amit a helyi emberek, ünnepek és tájak együtt teremtenek.
Egy külföldi szemszögéből így válik a Balaton nemzetközivé, Magyarország pedig újra felfedezett kinccsé.
Az alábbi videóban egy másik külföldi látogató mondja el a véleményét hazánk legnagyobb taváról: