
A fél ország imádja, mégis lekerült a magyar éttermek étlapjáról
Olvass tovább...
De miért készítették így, és főleg mi volt az oka az erjesztésnek?
A múlt századok furcsa ételeiért nekünk, magyaroknak sem kell a szomszédba menni, főleg, mert nagyjából ott is ugyanazokat ették. Persze azért voltak eltérések, elég csak az erdélyi pirospaprika – bors eltérést megemlíteni. Most azonban a gasztronómia egy olyan ágába kalauzoljuk az olvasókat, ami az egyszerű ételt hivatott megtestesíteni nagyanyáink idejében.
Akkoriban nagyon nem úgy működtek a dolgok, ahogy mostanában, nem voltak gyorséttermek, a boltban nem lehetett leakasztani egy instant levest, és az egyszerű ételek között is voltak olyan finomságok, amely után sokan ma is csak sóvárogva gondolnak vissza.
Olvass tovább...
Gondoljunk csak bele, néhány évtizeddel ezelőtt még a „több napra főzés” fogalma sem létezett, hűtőszekrény helyett jégszekrényben, jégvermekben, pincében, kútvízben oldották meg a hűtést, a cibere esetében azonban ilyesmikkel nem kellett törődni, annak ugyanis pont az erjedés volt a lényege.
A búza, árpa, vagy rozskorpából készült különlegességet a szegények eledelének titulálták, mint abban az időben elég sok mást is (például a suhantott levest), a titka pedig annyi volt, hogy leöntötték meleg vízzel, és meleg helyen is tartották.
Olvass tovább...
Ez néhány nap alatt megerjedt, a savanyú levet pedig leszűrték és vagy kenyeret aprítottak bele, vagy kásával, tojással ették. Különböző levesek savanyítására is használták, a korpát pedig újból fel lehetett önteni vízzel, és újabb adag ciberét készíthettek.
Volt ennek egy még egyszerűbb változata is, ezzel leginkább nyári munkáknál, a földeken lehetett találkozni, és hűsítő, könnyű ételként fogyasztották. Hideg kútvízbe ecetet és cukrot tettek ízlés szerint, és kenyeret aprítottak bele.
A cibere kedvelt böjti étel volt és több néven is emlegették, a Felvidéken kisziként vált ismertté a Dunántúlon pedig keszőceként. Ebből a videóból több változatát is megismerhetjük: