
A japán császár olyat mondott Magyarországról, ami milliókat ér váratlanul a két kontinensen
Olvass tovább...
Hatalmas vita is volt az ügyből.
A bortermelő nemzetek általában rettentő büszkék a saját termékükre, valamint többnyire meg vannak róla győződve, hogy az övék a legjobb a világon - lássuk be mindenkinek nem lehet igaza, de azt nehéz lenne vitatni, hogy a híres tokaji fehérborok, különösen az édes aszú egyértelműen a világ legjobbjai közé tartozik.
Minden bizonnyal kevesen tudnak róla, de Olaszország és Magyarország között évekig zajlott egy különös "borháború", pontosan a tokaji bor kapcsán, aminek egészen érdekes háttere van.
Olvass tovább...
A Friuli-Venezia-Giulia (FVG) borvidék híres szőlőfajtája, a Tocai Friulano, hosszú ideig tartó jogi viták középpontjában állt Magyarország és Olaszország között. Magyarország azért tiltakozott a "Tocai" elnevezés használata ellen, mert az túlságosan hasonlít a világhírű Tokaji bor nevére.
Az Európai Unió Tanácsa 2008-ban Magyarország javára döntött, így az olasz borászatoknak le kellett mondaniuk a "Tocai" név használatáról, azóta a bort egyszerűen "Friulano" néven forgalmazzák. Érdekesség, hogy a szőlőfajta hivatalos neve továbbra is Tocai Friulano maradt az Olasz Nemzeti Szőlőfajta-katalógus szerint.
Olvass tovább...
A szőlőfajta eredetét illetően sokáig úgy vélték, hogy őshonos olasz, vagy a Tokaji névrokonság miatt esetleg magyar származású, de a legújabb genetikai kutatások szerint a Tocai Friulano valójában a franciaországi Bordeaux régióból származik, ahol Sauvignonasse néven ismerték. Ez a fajta Franciaországban szinte teljesen eltűnt, de Olaszországban, különösen Friuliban, valamint Chilében Sauvignon Vert néven továbbra is termesztik.
A névváltoztatás ellenére a Friulano bor megőrizte népszerűségét, és továbbra is a Friuli-Venezia-Giulia régió egyik meghatározó fehérboraként tartják számon. A bor általában halvány szalmasárga színű, finom virágos és mandulás aromákkal, valamint zöldalma jegyekkel rendelkezik.
Fontos megjegyezni, hogy míg az Európai Unióban a "Tocai" név használata tilos, addig Európán kívüli borászatok, például a New York-i Channing Daughters, továbbra is használhatják a Tocai Friulano elnevezést boraik címkézésére.
Tokajban egyébként nem az aszú az egyetlen édesbor, amit készítenek, ebből a videóból mindent megtudhatunk a fajták közti különbségekről:
forrás: Medium