promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Hatalmas titok rejtőzik a Balaton mélyén a helyiek szerint, évtizedek óta beszélnek róla

Hatalmas titok rejtőzik a Balaton mélyén a helyiek szerint, évtizedek óta beszélnek róla

Borítókép:  Fortepan / Kriszt Béla
Gasztro & Utazás
Kategória fejléc

A Balaton mélyén lehet gőzhajó, harci repülő, de akár arany és ezüst is, a feltárás azonban engedélyhez kötött.

Ki hinné, hogy miközben a Balatonban lubickol vagy épp fejest ugrik egy vízibicikliről, néhány méterrel távolabb, a tó mélyén különböző tárgyak, járművek hevernek akár évszázadok óta. A Balaton gazdag történelme hosszú idővel ezelőttre nyúlik vissza, halászatra, kereskedelemre és szállításra haszáljuk a magyar tengert, de hadszíntér is volt valamikor, így akár arany vagy ezüst is lapulhat az iszapban.

A Balatonon évszázadok óta folyik a hajóforgalom, számos régi fahajó és csónak maradványa található a tóban, amelyek a 18-19. századból származhatnak. Ezek a hajók viharok vagy balesetek miatt süllyedtek el, mivel a Balaton nyáron is viharos és változékony tud lenni.

Tankok és gőzhajók sírja a Balaton

A 19. század végétől kezdve a Balatonon már gőzhajók is közlekedtek. Néhány régi gőzhajó vagy azok alkatrészei is megtalálhatóak a tó mélyén, ezek jellemzően technikai hibák vagy szerencsétlen balesetek következtében kerültek oda.

A második világháború végén a Balaton környéke fontos hadszíntér volt. Német és magyar, illetve szovjet csapatok is harcoltak a térségben, és számos harci jármű került víz alá. Tankok, kisebb csónakok és egyéb katonai felszerelések roncsai is fekszenek a tóban. Egyes források szerint repülőgépek is kerültek a Balatonba, bár ezekből kevés maradványt találtak.

A háború utáni időszakban a felesleges fegyverzetet a tóba süllyesztették, ezért most számos kisebb katonai felszerelés, fegyverek, lőszer, robbanószerek és egyéb katonai eszközök is a tóban lehetnek. 

Nem túl gyakori, de előfordul, hogy be nem húzott kézifék vagy vandalizmus miatt autók is kerülnek a Balatonba. Ezek főleg a vízpart közelében vannak és az utóbbi évtizedekben kerültek oda. Ugyanakkor vízi sporteszközök, például szörfdeszkák, vitorlás kishajók, kajakok és kenuk is gyakran elsüllyednek. Mivel ezek kisebb, könnyű eszközök, sok esetben a tulajdonosok szerint nem is érdemes felszínre hozni őket, így a tó fenekén maradnak. 

Régi stégek és kikötők maradványai, személyes tárgyak

A régi fürdőruhás fotókon feltűnhetnek olyan stégek, amelyek ma már nem láthatók a strandokon. Ezek fa és fémszerkezetű maradványai is megtalálhatóak a tó mélyén, különösen a régi kikötők és fürdőhelyek közelében.

Aki nyaralt már a Balatonnál, jól tudja, hogy kisebb tárgyak, például órák, szemüvegek, fülbevalók, nyakláncok, karkötők könnyen elmerülhetnek fürdőzés közben. Néhány helyi legenda szerint értékes tárgyak vagy akár kincsek is rejtőznek a tó mélyén, de ennek nincs hivatalos bizonyítéka.

Több legenda is kering arról, hogy a Balaton mélyén elrejtett kincsek, értéktárgyak rejtőzhetnek

Az egyik legismertebb balatoni kincsmonda a Szent László királyhoz kapcsolódó legenda, mely szerint a király értékes kincseket rejthetett el a Balaton közelében vagy a tóban. A történet szerint Szent László idejében egy sereg közeledett, és a király úgy döntött, hogy a kincseket a Balatonban rejti el, hogy ne kerüljenek ellenséges kezekbe. Bár konkrét bizonyíték nincs erre, a legenda továbbra is népszerű a környéken.

A török hódoltság idején (16-17. század) Magyarország több részét elfoglalták, és a Balaton környéke gyakran ütközőzóna volt a magyar és török csapatok között. A helyiek szerint a visszavonuló török katonák gyakran rejtették el zsákmányaikat a tóban vagy annak környékén, hogy később visszatérve magukkal vihessék azokat. Azonban a visszatérési lehetőség nem mindig adatott meg nekik, így a kincsek állítólag ott maradtak.

Az „Aranyhajó” legendája arról szól, hogy egy gazdag kereskedő hajója süllyedt el a Balatonban, amely tele volt értékes arany- és ezüstrudakkal, illetve drágakövekkel. A helyiek szerint a hajó elsüllyedése után soha senki nem találta meg a rakományt, amely állítólag a tó mélyén fekszik.

A Balaton mélyén található tárgyak többségét búvárok fedezik fel, és néhányat régészeti célból is vizsgálnak. Azonban a sűrű iszap miatt a keresés és feltárás nehézkes. Ezenkívül a Balaton védett terület, így régészeti célú kutatás vagy tárgyak kiemelése csak engedéllyel végezhető.