
Így jön a sorozat folytatása, rendkívülit mondott a Hunyadi írója
Olvass tovább...
Mitikus szörnyek, lenyűgöző látványvilág és Matt Damon a kínai Nagy Falon. Az Amazon Prime filmje sokkal többről szól, mint amit első pillantásra ígér – és ha egyszer elindítod, nem lesz visszaút.
A „Nagy Fal” (The Great Wall, 2016) című kalandfilm egy grandiózus, látványos történetbe csomagolt keleti–nyugati összecsapás, amelyben Matt Damon egy kalandor zsoldost alakít, aki útja során a kínai Nagy Fal börtönébe kerül. Itt nemcsak az ismeretlennel, hanem önmagával is szembesül – miközben a falat nem emberek, hanem mitikus szörnyetegek ostromolják újra és újra. Hamarosan már nem a zsákmány, hanem a túlélés, sőt: a hősiesség a tét.
A történet a kínai Nagy Fal tövében bontakozik ki, ahol a hangsúly a hősiesség belső útjára szegeződik. Az akciójelenetek látványosak és dinamikusak, de mellette erősen jelen van az epikus kaland, és a mitológiai hangulat érzete is, amely végig izgalomban tartja a nézőt.
A film könnyedén illeszkedik a modern kínai történetmesélés stílusába, ugyanakkor a nyugati hősök is szerepet kapnak benne – például Matt Damon karaktere, William, a tapasztalt zsoldos, aki a pénz reményében érkezik Kínába, de végül a fal védelmezőjévé válik.
A hibrid film esetében különösen érdekes megfigyelni, hogyan ütköznek és fonódnak össze különböző kultúrák motívumai és mesemondási hagyományai, úgy, hogy a látványvilág és a karakterek közösen teremtenek univerzális, mégis sajátos filmbeli élményt.
Matt Damon nem mindennapi módszerrel készült a szerepre: Kassai Lajos, világbajnok magyar íjász képezte ki a harci jelenetekre – ez már önmagában plusz pontot érdemel a magyar nézők szemében. Bár a karaktere, a kritikai visszajelzések alapján némely szituációkban sablonosnak hat, a fizikai jelenléte, a harci koreográfia és kaszkadőr mutatványai egyértelműen emelik a filmben mutatott alakítását.
Olvass tovább...
A CGI-al megalkotott lények és a monumentális kínai Nagy Fal egyszerre valós és szürreális látványvilágot tárnak a nézők elé, amelyet a színes harci egységek, a látványos kosztümök és kreatív csatajelenetek tesznek még inkább emlékezetessé.
A film kritikai megítélése igencsak megosztó. Az IMDB-n 5,9 pontot kapott a 10-ből, míg a Rotten Tomatoes oldalán a kritikusok mindössze 35%-ra értékelték, a nézők azonban valamivel kedvezőbben, 42%-ra.
A Metacritic értékelése szintén visszafogott: 100-ból 42 pontot kapott a film, ami jól mutatja, hogy a szakmai vélemények nem túl lelkesek.
A szakmai oldalak tehát nem kímélték, főleg a történet egyszerűsége és a nyugati főszereplő „idegen” jelenléte miatt értékelték le.
Ezzel szemben a nézők lelkesedése egészen más hangon szólal meg. Egy néző például azt írta, hogy „nemcsak filmet nézett, hanem részese lett egy legendának”.
Mások kiemelik a látványvilágot, az érzelmi ívet, és Lin Mae tábornok karakterének erőteljes jelenlétét.
Az egyik visszatérő gondolat: „a kritikusok gyakran tévednek – ez a film sokkal többet érdemel”. A rajongók szerint az akciójelenetekkel átitatott kalandfilm jóval alulértékelt, és igazságtalanul került a „középszerű” kategóriába.
Olvass tovább...
Mit mondanak még a nézők? Íme néhány teljes vélemény:
Egy néző így írta le saját élményét
„Rengeteg legenda kering a Nagy Fal körül – ez az egyik. Egy jó 3D-s moziban néztem meg Romániában. A film egy legendát mesél el. És ezt gyönyörűen teszi! A képi világ lélegzetelállító, és a teljes játékidő alatt több voltam egyszerű nézőnél: úgy éreztem, hogy én is a történet része vagyok, ott vagyok a falon harcoló katonák között. Ha egy film képes ilyen élményt adni, akkor minden más kritikai vélemény elbújhat.”
Egy másik vélemény a kritikusokat veszi célba:
„A kritikusok teljesen tévednek – ez egy nagyszerű film. Úgy tűnik, manapság az nyer, aki a legrosszabb értékelést adja. Ez teljesen hibás hozzáállás, és nem lenne szabad komolyan venni. Ez az első értékelésem, de azért írok, mert a film jóval jobb annál, amit a pontszámok sugallnak.
Egy rajongó az alábbiak szerint fogalmazott:
„Ez egy méltatlanul mellőzött film. Imádom az epikus mozikat. Imádom Matt Damont. Egyszerű a képlet. Ez a film hihetetlenül szórakoztató. És hogy a Nagy Fal CGI? Ugyan! Tilos lenne egy világörökségi helyszínen filmet forgatni – ez így volt korrekt. És ne feledjük, Lin Mae tábornok karaktere is fantasztikus. Ja, és Lu Han az EXO-ból? Még egy ok, hogy megnézd. Mi ne tetszene ebben?”
Valaki így foglalta össze véleményét:
„Nagyszerű film. Nem értem azokat, akik logikát keresnek a sci-fiben. Ha valaki logikát akar, nézzen természetfilmet. Ez a mozi sokkal többet ad, mint amit a csillagok száma mutat. Egyébként, ha már valóság: a kínai Nagy Fal építésében a mongoloknak és a törököknek is nagy szerepük volt – erről is érdemes lenne beszélni.”
Olvass tovább...
A film legfőképp azoknak lehet ismerős és élvezetes, akik kedvelték a „300” végsőkig tartó küzdelmét, ahol a spártai harcosok elszántan védték a szűk szorost túlerőben lévő ellenségükkel szemben.
Ide sorolandó a Trója látványos, történelmi-mitológiai világa, ahol a görög hősök sorsa, a háború kegyetlensége és a legendákba illő párbajok formálják a cselekményt.
Ugyanebbe a vonulatba illeszkedik az Odüsszeia is, ahol a hős hosszú, veszélyekkel teli úton jut el önmaga és a hazatérés megértéséhez.
A Nagy Fal ezekhez hasonlóan egy ikonikus, legendákkal átszőtt helyszín köré épül – itt a harc a bátorságért, az önfeláldozásért és a hovatartozás megértéséért folyik.
A film jelenleg elérhető az Amazon Prime kínálatában, így bárki könnyen elérheti, aki egy látványos, lendületes, kalandokkal teli estére vágyik. Kifejezetten azon nézőknek ajánlott a film, akik vonzódnak az epikus akció filmekhez, értékelik a kelet és nyugat kulturális találkozásainak különleges elegyét, és szívesen néznek egy olyan filmet, amely egyrészt elgondolkodtat, másfelől elképesztő látványvilággal kecsegtet.
Ha nem dokumentumfilmet, hanem élményt keresel, akkor A Nagy Fal pontosan neked való.
Az alábbi videóban látható a kalandfilm előzetese: