Bődületes bakit találtak A tanúban, 54 évig senki sem vette észre
Olvass tovább...
Egyetlen jelenettel volt gondja az amerikai nőnek A tanú című filmben, de azzal nagyon.
Bacsó Péter A tanú című filmje nemcsak a legjobb magyar szatíra, de egyben a hazai filmgyártás egyik legismertebb és legnépszerűbb alkotása, amiből a mai napig előszeretettel idéznek a rajongók. Bár a film már 1969-ben elkészült, már a forgatása alatt betiltották, ezért 10 évig nem mutathatták be. A produkcióban olyan kiváló színészek játsszák a főszerepet, mint Kállai Ferenc, Őze Lajos, Both Béla, Bicskey Károly, Monori Lili, és Versényi Ida. A tanú-hoz negyed évszázaddal később, 1994-ben készült egy folytatás, amit ugyancsak Bacsó Péter rendezett; ennek története közvetlenül a rendszerváltás utáni időkben játszódik.
A tanú történetét, poénjait kétségkívül csak a magyarok érthetik és értékelhetik igazán, de azért néhány külföldi kritikus is próbát tett vele; köztük egy amerikai nő is, akinek véleménycikke később a The New Times újságban jelent meg. Az amerikai kritikát csak 1982. július 14-én publikálták, pedig az eredeti írás 1981. szeptember 26-án keletkezett, miután Janet Maslin megnézte Bacsó filmjét az 1981-es New York Film Festival-on.
Az amerikai nő kiemeli, hogy Bacsó Péter filmjében Pelikán József egy olyan szerencsével megáldott karakter, amilyen tényleg csak a filmekben fordulhat elő. Véleménye szerint Pelikán egy jó szándékú balek, aki egy bonyolult intrikahálózat közepébe kerül, és hogy Bacsó Péter mesterien szatirikus éllel, ugyanakkor játékos könnyedséggel ábrázolja az egészet. Egyszerre szórakoztatónak és merésznek találta a produkciót, de azt is mondta, hogy a történet pont olyan higgadt és esetlen, mint maga Pelikán karaktere.
Olvass tovább...
Poénjairól azt írta, hogy többnyire megmosolyogtatók, és hogy öröm volt nézni, ahogy a szatirikus szurkálódásait milyen szabadon és gátlások nélkül viszi be az akkori rendszernek. Mindezek mellett úgy vélte, hogy A tanú nem egy különösebben elegáns vagy kifinomult alkotás, de az a szabadság és derű, amivel fel van vértezve, valami elképesztő.
Bár javarészt pozitívan értékelte A tanú-t, azért volt egy jelenet, amivel komoly problémája volt, és nem is értette, hogy az miért éppen úgy került bele a filmbe. Felsorolja, hogy Pelikán milyen állásokat kap, és hogy aztán miért kerül vissza újra és újra a börtönbe, majd hozzáteszi, hogy számára érthetetlen volt, hogy a gátőrt nem vonják felelősségre, amiért hagyja, hogy a kutyája rápiszkítson egy "Éljen a mi nagy, bölcs vezérünk!" feliratú táblára, de rögtön elviszik azért, mert levágja Dezső malacot.
A kiakadása amiatt volt, mert miután börtönbe rakták, nem sokkal később szabadon engedik, és azt mondják neki, hogy "Nincs disznó, és nem is volt disznó. Te ártatlan vagy, minden vád elejtve". Ezt a részt egyszerűen nem értette, hogy ez miért került így bele, hiszen előtte pont azt mondták, hogy a bejelentés komoly volt, mivel géppel volt írva.
Ez az oka annak, hogy A tanú című filmet elsősorban a magyarok tudják értelmezni és értékelni. Mindenesetre jó tudni, hogy Amerikában is híre ment Bacsó Péter szatírájának, és többségében ott is pozitív fogadtatásban részesült.