promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Egy amerikai fiúnak köszönhetjük a Valami Amerika egyik fontos részét, miatta lett hiteles

Egy amerikai fiúnak köszönhetjük a Valami Amerika egyik fontos részét, miatta lett hiteles

Borítókép:  IMDb
Film & Sorozat
Kategória fejléc

Herendi Gábor nagyon hálás lehet annak az amerikai fiúnak, aki sokat tett a Valami Amerika című filmjéért.

Egy amerikai fiúnak köszönheti Herendi Gábor

Herendi Gábor új filmje, a Futni mentem az elmúlt 25 év legsikeresebb, legnézettebb magyar filmje; mostanra több mint 560 ezren látták a mozikban. Nincs már olyan messze attól sem, hogy új rekordot állítson fel, és ez legyen a rendszerváltás után készült magyar filmek közül a legnagyobb nézettséget elért produkció; jelenleg A miniszter félrelép áll az első helyen több mint 660 ezer nézővel.

A Futni mentem óriási népszerűségnek örvend, még mindig sokan váltanak rá jegyek a mozikban. Az egykor fogorvosként dolgozó Herendi Gábor talán nem is gondolta volna, mikor kitalálta a Valami Amerika történetét, hogy két évtizeddel később ő lesz Magyarország legeredményesebb filmrendezője – abból a szempontból, hogy a legsikeresebb hazai filmalkotásoknak a felét ő jegyzi rendezőként.

Természetesen nagyon sok minden kellett ahhoz, hogy a Valami Amerika annak idején nagyot üssön a mozikban, és hogy kultfilmmé váljon. Többek között egy amerikai fiúnak is köszönhető, hogy a filmnek egy fontos része hiteles lett.

A szélhámos Alexet Szervét Tibor játssza a filmekben, aki már a forgatás előtt is nagyon jól beszélt angolul, de az "amerikás magyar" szerepéhez külön mentort adtak mellé. Itt segített be egy Magyarországon élő amerikai fiú, aki nagyon sokat gyakorolt a színésszel a megfelelő akcentus elsajátítása érdekében.

New York-ban is forgattak

Ugyan a Valami Amerika első részét még teljes mértékben Magyarországon forgatták, de a folytatásban van néhány New York-i jelenet, amiről sokan azt hiszik, hogy ügyes filmes trükkök segítségével oldották meg, hogy a hazánkban forgatott snittek olyanok legyenek, mintha tényleg Amerikában lettek volna felvéve. Pedig a Valami Amerika 2-ben valóban New York utcáin sétálgat és taxizgat Pindroch Csaba, Szabó Győző, és Hujber Ferenc.

Ehhez kapcsolódó érdekesség, hogy Pindroch Csaba korábban elmondta, hogy a stábnak nem is kellett engedélyt kérnie ahhoz, hogy az utcán forgassanak, mivel New York-nak az a legjobb reklám, ha ott forgatnak a különböző stábok. A színész visszaemlékezett arra, hogy a helyiek milyen kedvesen viselkedtek, szeretettel figyelték a munkájukat, és olykor még meg is tapsolták őket.

Még több érdekesség a Valami Amerikáról

Kevesen tudják, de Herendi Gábor maga is szerepel a Valami Amerika első részében. Abban a jelenetben, amiben Timi Tépd szét című dalának klipjét veszik fel, a rendező játssza az egyik operatőrt, akinek még egy mondata is van a filmben.

Azokat a jeleneteket, ami Eszter lakásában játszódnak, egy igazi lakásban vették fel. A stáb erre a célra kibérelt, és átalakított egy lakást, azonban a tulajdonosnak annyira tetszettek a változtatások, hogy a forgatás után megkérte Herendiéket, hogy mindent hagyjanak úgy, ahogy megcsinálták.

Terka néni legendás jelenetéhez, amiben a füves süti hatása alatt táncikál a lakásban, Schütz Ila egy pszichológussal konzultált a marihuána viselkedésre gyakorolt hatásairól, mivel semmi tapasztalata nem volt ezen a téren.

A film ikonikus kék majom jelmeze kifejezetten a filmhez készült, de olyan meleg volt, hogy Hujber Ferenc kikötötte, hogy a második részben csak olyan jelenetekben hajlandó újra felvenni, amihez kell az arca vagy a hangja is. A többi jelentben mindig egy dublőr viselte a jelmezt.