
200 forintot kért el egy vendégtől az étterem, most az egész országot gyűlölik a turisták
Olvass tovább...
A pénzünkre fáj a foguk.
A legtöbb ember fogyasztott már valamiféle vendéglátóipari egység keretein belül, ilyenkor pedig tudjuk, hogy mi az eljárás. Mosolygunk, rendelünk, kérünk, megköszönjük, kérünk, jattolunk. Magyarországon az utóbbi időben hatalmas harcok mentek emiatt, ahol nehéz egy darab tettest megnevezni. A munkáltatók amikor felszolgálót keresnek, akkor a bérükbe belekalkulálják a jattot, ilyenkor pedig az ember egy ösztönös nyomást érez, hiszen kikapcsolódás közben, munka után szolgál ki minket valaki, aki éppen dolgozik, tehát tudjuk milyen helyzetben van és ezt az együttérzést akár pénzben is kifejezhetnénk, mégis sokan fukarkodnak.
Olvass tovább...
Igen és nem. Egyrészt egy munkáltatónak nem elegáns mozgó bért megadni egy fix munkaidő, fix teljesítményes állásnál, közben pedig mégis motiváló erővel bír, ha a dolgozón áll az, hogy mennyi pénzt tud összearanyoskodni. Ezzel egészen addig nincs is a vendégnek problémája, ameddig az arcába nem tolják ezt az elvárást, Amerikában például ott tartunk, hogy a borravaló lassan kötelező, ha nem adsz, akkor pedig sóher vendégként akár egy TikTok videó formájában is felkerülhetsz az internetre. A számlákon náluk már szerepel egy üres hely: a számla végösszege után lévő kipontozott helyre lehet beírni vagy azt hogy mennyi borravalót hagyunk, vagy azt, hogy mennyi a végösszegéhez képest az a dollármennyiség, amit mi ott szeretnénk hagyni.
Hatalmas üzlet kint a pincéreket lekenyerezni a borravalókkal, de hallhatunk olyan történetekről is, ahol a pincérnő élete üzletét csinálta meg a napjával: annyira szimpatikus volt egy gazdag párnak, hogy kifizették a lakbérét. Ez mind szép és jó, azonban ez a fajta fizetési szokás hozzánk is kezd begyűrűzni. Sok helyen bankkártyás fizetés nem lehetséges addig, ameddig ki nem választjuk a borravaló összegét, ami egészen kellemetlen: ha az ember egy vizet és egy kávét kér, miért kellene az amúgy is emelt éttermi áraknak automatikusan egy részét kifizetni? Egyébként ilyenkor semmi nem kötelez a plusz díj kifizetésére: a kellemetlen pillanatok néhány másodpercig tartanak. Az, hogy utána mikor jutsz újra a pulthoz a jattozók mellett egy jó kérdés: a pénzed, vagy az időd ér többet?
Olvass tovább...